Endoparazitoid Pimpla turionellae (L.) (Hymenoptera; ichneumonidae) dişilerinin zehir bezinin morfolojisi, histolojisi ve zehirin ana kimyasal grubunun belirlenmesi
Investigation of morphological, histological structure and main chemical substance of venom gland in females of endoparazitoit Pimpla turionellae (L.) (Hymenoptera ichneumonidae)
- Tez No: 11244
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM GÜLEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Bu çalışmada, pupal endoparazitoit Pimpla turionellas ( L. ) dişilerinin zehir bezlerinin morfolojik ve histolojik.yapısı mikroskobik olarak izole edilen zehir kesesindeki madde nin ana kimyasal gru bu da, infrared spektrof otometresi, klitatif ve kantitatif tayin metodlarıyla incelenmiştir. Zehir kesesindeki başlıca maddenin protein olduğu bu nun yanında az miktarda karboksilik asit ile fosforlu bileşik lerin bulunduğu ve bir dişiye ait zehir kesesinde 0,1 mikrogram dan daha az aktif madde bulunduğu tesbit edildi. İzole edilen ze hir kesesi içeriği bir, beş ve on dişi eşdeğeri mikta r larında ko nak.(Galleria mel lone lla. L. ) puplarına enjekte edilerek biyolo jik akti vitesi belirlendi.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF MORPHOLOGICAL, HISTOLOGICAL STRUCTURE AND MAIN CHEMICAL SUBSTANCE OF VENOM GLAND IN FEMALES OF ENDOPARAZITOIT PIMPLA TURIONELLAE ( L, ) ( HYMENOPTERA ICHNEUMONIDAE ) ABSTRACT In the present study, the morpho logical and histologi cal structure of venom glands in end opara z i toit Pimp la tur i one lias ( L. ) females has been investigated with microscope. âddition to substance of primary chemical group in isolated venom gland has been investigated by using qualite tive «quantitative and infrared spectra bis try measurement methods» It has been showi that the sac content «as primary protein nature and also it had a little carboxilic acid and phosphorous compounds and that of the venom ¦ sac of a female has less than 0,1 microgram active substance. Biological activities of venom sac contents were investigated by injection of one. five or ten female equivalents into host. Gal ieria me llon a lla ( L. ) pupae