Tekstil endüstrisi atıksuyunun elektrokimyasal yöntemler ile arıtılabilirliğinin incelenmesi
Surveying removal of textile industry wastewater by elecrochemical methods
- Tez No: 290429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL VELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada tekstil endüstrisi atıksuyunun elektrokimyasal yöntemlerle arıtılabilirliği incelenmiştir. Elektrokoagülasyon yönteminde demir, alüminyum elektrotlar, elektrooksidasyon yönteminde ise paslanmaz çelik elektrod kullanılarak deneysel çalışmalar yapılmıştır. Karakterizasyonu belirlenen arıtma tesisi giriş ve çıkış suyun arıtımında KOİ, TOK, renk gibi parametreler analiz edilmiştir. Çalışmalar süresince 12,6 A ve 7,1V akım koşullarında en yüksek TOK giderim verimine %61,49 ile paslanmaz çelik elektrot kullanımı sonucunda, en yüksek renk giderim verimine ise 15 A ve 2,9V akım koşullarında %100 ile alüminyum elektrot kullanımı sonucunda ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the removal of textile industry wastewater by electrochemical method is examined. In experimental studies; iron, and aluminium electrodes were used in electrocoagulation method and stainless steel electrode was used in electrooxidation method. After the characterisation of treatment plant input and discharge water; COD, TOC and color parameters were analysed. During the studies, the highest TOC removal efficiency (%61,49) was obtained in 12,6 A, 7,1 V current conditions by using stainless steel electrode and the highest color removal efficiency (%100) was obtained in 15 A, 2,9 V current conditions by using aluminium electrode.