Sismoloji istasyonlarının gürültü karakteristiklerinin incelenmesi
Investigating noise charecteristics of seismology stations
  1. Tez No: 290435
  2. Yazar: FATİH SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT FIRAT ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sismoloji istasyonlarının sismik arka plan gürültüsünün mümkün olan en düşük bölgelerde kurulması toplanacak verinin kalitesi bakımından büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte istasyonun kurulacağı bölgenin lojistik desteğinin de sağlanabilmesi şartı göz ardı edilmemelidir. Bu çalışmada TÜRDEP Projesi'nin Marmara Bölgesi sismoloji istasyonlarından on tanesi seçilmiş ve bu istasyonların arka plan gürültü seviyeleri analiz edilmiştir. Bu amaçla seçilen on istasyonun bir yıllık verileri öncelikle birer haftalık paketler haline daha sonra da %50 bindirmeli birer saatlik gruplar haline dönüştürülmüştür. Bu şekilde hesaplanan güç yoğunluk spektrumlarından olasılık dağılımları elde edilmiş ve bu dağılımlar sismik gürültü modelleri ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar seçilen on istasyonun büyük bir kısmının arka plan gürültü düzeylerinin veri kalitesini çok olumsuz etkilemeyecek düzeyde olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Installation of seismology station on an area with low background seismic noise is important to record high quality data. However, logistic support to the installation area must not to be ignored. In this study ten stations of the TURDEP Project are selected and their background seismic noise levels analysed. For this purpose, one year continuous data of each stations are splitted to one week parts and then each part splitted into hourly segments 50% overlap. Probability distributions are calculated from power density spectrums and the results are compared with the seismic noise models. The results indicate that most of the stations have noise levels which do not effect the data quality.