Mianserin ve mirtazapin moleküllerinin deneysel ve teorik incelenmesi
The experimental and theoretical investigation of mirtazapin and mianserin molecules
  1. Tez No: 290434
  2. Yazar: AYŞE ERBAY ŞAHİNTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA GÜNEŞDOĞDU SAĞDINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tedavi edici aktif moleküllerin kimyasal yapılarındaki küçük değişimler biyolojik özelliklerde dikkate değer değişimlerle sonuçlanabilir. Yeni geliştirilen antidepresan mirtazapinin kimyasal yapısı mianserininki ile yakından ilişkilidir.Mirtazapinin {(±)1,2,3,4,10,14b-hekzabidro-2-metil-dibenzol[c,f] pirazino [1,2-a]azepin} ve mianserinin {(±)-2-metil-1,2,3,4,10,14b- hekzahidrodibenzo[c,f] pirazino[1,2-?] azepin} tetrasiklik antidepresan ilaçlardır ve depresyon tedavisinde kullanılırlar.Bu çalışmada, mirtazapin, mianserin ve mianserin HCl nin moleküler yapıları DFT (B3LYP/6-31G(d,p) and B3LYP/6-311G(d,p)) metodu ile incelendi. Mirtazapin ve mianserin moleküllerinin dipol momentleri ve elektronik özelliklerinin karşılaştırması teorik belirlendi. Mianserinin molekül yapısı, mianserin HCl ve mirtazapin ile karşılaştırıldı.Mirtazapin ve mianserin HCl nin FT-Kızılötesi ve FT-Raman spektrumları sırasıyla 4000-400 cm-1 ve 3500-50 cm-1 aralığında kaydedildi. Gözlenen IR dalgasayıları hesaplanan titreşim spektrumlarının ışığı altında analiz edildi. Hesaplanan ve deneysel sonuçlar temel alınarak ve mianserin ve mirtazapin moleküllerinin karşılaştırması, temel titreşim modlarının işaretlemeleri incelendi. Ölçeklendirilmiş hesaplanan dalga sayıları deneysel değerlerle çok iyi uyum gösterdi.
Özet (Çeviri)
Minor changes in the chemical structures of therapeutically active molecules can result in remarkable changes in biological properties. The chemical structure of the novel antidepressant mirtazapine is closely related to that of mianserin.Mirtazapine {(±)1,2,3,4,10,14b-Hexahydro-2-methyldibenzo[c,f] pyrazino [1,2-a] azepine} and mianserin {(±)-2-methyl-1,2,3,4,10,14b-hexahydro dibenzo[c,f] pyrazino[1,2-?] azepine} are drug of the tetracyclic antidepressant and are used the treatment of depression.In this study, molecular structures of mirtazapine, mianserin and mianserin HCl were investigated using DFT (B3LYP/6-31G(d,p) and B3LYP/6-311G(d,p)) calculations. The comparison of dipole moments and electronic properties of mirtazapine and mianserin were determined theoretically. Molecular structure of mianserin was compared with that of mianserin HCl and mirtazapine.The FT-Infrared and The FT-Raman spectra of mirtazapine and mianserin HCl were recorded in the region 4000-400 cm-1 and 3500-50 cm-1, respectively. The observed IR wave numbers were analysed in light of the computed vibrational spectra. On the basis of the comparison between calculated and experimental results and the comparison with mirtazapine and mianserin molecules, assignments of fundamental vibrational mode are examined. The scaled calculated wavenumbers showed very good agreement with the experimental values.