Computer- aided design and manufacturing of an axial fan
Bilgisayar destekli eksenel fan tasarımı ve imalatı
- Tez No: 29044
- Danışmanlar: PROF. DR. M. HALUK AKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
oz BİLGİSAYAR DESTEKLİ EKSENEL FAN TASARIMI VE İMALATI ÇEÇEN, Özgür Yüksek Lisans Tezi. Makina Mühendisliği Ana Bilim Dali Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M. Haluk AKSEL Kasim, 1993, 70 sayfa Bu çalismada ilk önce bir bilgisayar programi kullanılarak eksenel bir fan tasarimi yapilmiştir. Tasarim hesaplarının süresini azaltmak ve doğru sonuçlar elde etmek için bilgisayar programına gereksinim duyulmuştur. Bilgisayar programında QBASIC programa dili kullanılmıştır. Bilgisayar programı tasarım hesaplamalarını yapmakla beraber eksenel fanin üst ve yan görünüşlerini de vermektedir. Ayrıca program değişik çaplardaki kanat yerleşimlerini ve kanatların göbek üzerindeki kesit görünüşlerini de sağlamaktadır. Tasarim hesaplamalari bitirildikten sonra bilgisayar çiktisindan yararlanılarak fanin imalati başlatilmiştir. Tasarlanan eksenel fanin imalati üç aşamada gerçekleştirilmiştir, sirasiyla, fan modelinin yapilmasi, döküm ve tornalama işlemleridir. Eksenel fanin modeli ahşap ve Aluminyum'dan yapilmiştir. Fanin modelinin göbeği ahşaptan, kanatların modelleri ise Aluminyum'dan imal edilmiştir. Aluminyum'un kullanılma nedeni ahşaptan modeli yapilan sekiz kanadın kopye edilmesi amacidir. Eksenel fan fiziksel ve mukavemet özelliklerinden dolayi Alüminyum 'dan dökülmüştür. Yüzey bozukluklarini ve ölçülerdeki sapmaları ortadan kaldirmak amaciyla tornalama operasyonlari gerçeMeş,tirilmistir. Sonuç olarak, imal edilen eksenel fanin performansi ASHRAE ( American Society of Heating, Refrigerating and Air Conditioning Engineers ) 'nin 5 1-75 nolu standardına göre değerlendirilmiştir. imal edilen eksenel fanin performans eğrilerinin doğru olarak belirlenmesi için performans testleri bir çok defa tekrar edilmiştir. İmal edilen fanin deneysel olarak elde edilen performans değişkenleri ve tasarlanan performans değişkenleri arasinda sapmalar olduğu görülmüştür. Bu sapmaların nedeni imalat ve performans değerlendirme işlemlerinde yapilan hatalardır. Anahtar Kelimeler : Eksenel Fan, Bilgisayar Destekli Tasarim Performans Testleri Bilim Sayisal Kodu : 625.02.05 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER-AIDED DESIGN AND MANUFACTURING OF AN AXIALFAN ÇEÇEN, Özgür M. S. in Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. M. Hahik AKSEL November, 1993, 70 pages In this study, an axial fan is first designed by means of a computer code. The computer code is needed to decrease the time for the design operations and to give accurate results. The computer code uses QBASIC Programming Language. The computer code not only performs the design calculations but also gives the drawings of the top and the side view of the fan. It also gives the blade orientations at different divisions and the cross-sectional view of a blade at the hub side. After the design calculations are performed, the manufacturing of the axial fan is started by using the design results obtained from the output of the computer code. The manufacturing of the designed fan is carried out in three steps ; namely making the model of the fan, sand casting of the fan and turning operations. The model of the axial fan is made by wood and Aluminum. The hub of the fan is modelled by using wood, on the contrary, the models of the blades are made by Aluminum. The reason that Aluminum is used for eight blades is just for duplicating the blade profile which is wood. Owing to its physical and strength characteristics the axial fan is casted from Aluminum. As a final step, the performance of the manufactured axial fan is evaluated according to ASHRAE ( American Society of Heating, Refrigerating and Air Conditioning Engineers ) Standard 51-75. The performance experiments are repeated several times in order to determine the performance curves of the manufactured axial fan accurately. There are some deviations between the designed performance variables and experimentally obtained performance variables. These deviations are due to the errors occured in the manufacturing and performance evaluation steps. Keywords : Axial Fan, Computer-aided Design, Performance Tests Science Code : 625.02.05 111