Mechanical properties of boron blended cement concretes
Bor katkılı çimentolarla üretilen betonların mekanik özellikleri
- Tez No: 290465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GESOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çimento üretiminde yüksek enerji kullanımı gerektirmektedir. Bu enerjinin yanısıra, çimento üretim sürecinde atmosfere yayılan sera gazlarının çevreye olan etkileri ciddi sorunlar oluşturmaktadır. Bundan dolayı araştırmacılar, bu problemleri ortadan kaldırmak için çeşitli yollar araştırmışlardır. Borlu aktif belit (BAB) çimento üretiminde ciddi miktarda enerji tasarrufu ve CO2 yayılımında azalma sağlanabilmektedir. Ancak bu çimentonun özellikleri henüz detaylı bir şekilde bilinmemektedir. Bu çalışmada BAB çimentosu ile üretilen ve farklı başlangıç kürlerine tabii tutulan betonların bazı mekanik ve geçirimlilik özellikleri incelenerek, portland çimentosu ile üretilen betonlarınkiyle karşılaştırılmıştır. Mekanik özellikler basınç ve yarma dayanım gelişimleri açısından değerlendirilirken, dayanıklılık özellikleri hızlı klorür geçirimliliği ve kılcal su geçirimliliği açısından ele alınmıştır. Elde edilen mekanik deney sonuçlarına göre BAB çimentolu betonların özellikle ileri yaşlarda, portland çimentolu betonlara göre daha iyi sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Durabilite test sonuçları BAB çimentolu betonların geçirimlilik özelliklerinin, portland çimentolu betonlarınkine nazaran daha üstün olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cement manufacturing process requires high energy consumption. On the other hand, one of the major environmental problems that are faced in this process is the emission of greenhouse gases to the atmosphere. Therefore, the researchers have been investigating the ways to mitigate these problems. During the production of Boron Modified Active Belite (BAB) cement a considerable energy savings and reduced CO2 emission is known to be possible. However the properties of this type of cement have not widely been known, yet. In this, study some mechanical and permeability properties of BAB cement concretes exposed to different initial curing conditions were investigated and compared to those of ordinary Portland cement concretes. Mechanical properties were evaluated through compressive and splitting tensile strength development, while the durability of the concretes was measured by means of rapid chloride penetration and water sorptivity tests. The results showed that mechanical properties of BAB cement concrete, at especially later ages, were slightly better than Portland cement concretes. According to the durability test results, the BAB cement concretes had superior permeability characteristics than the Portland cement concretes