Bor katkılı çimentoların özelliklerinin incelenmesi
Examination of the properties of boron blended cements
- Tez No: 438878
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Türkiye Cumhuriyeti sahip olduğu bor rezervleri bakımından dünyada birinci sırada yer almaktadır. Ancak bor minerallerinin Türkiye inşaat sektöründe kullanımı çok yaygın değildir. Bu çalışmada Eti Maden İşletmeleri Balıkesir-Bigadiç tesisinden çıkarılan kolemanit ve üleksit minerallerinin Portland çimentosu klinkerine belli oranlarda katılması ile elde edilen harç karışımlarının bazı özellikleri incelenmiştir. Harç karışımlarında kolemanit ve üleksit mineralleri yüzde 2, 4, 6, 8 ve 10 oranlarında öğütülmüş klinker yerine kullanılmıştır. Hazırlanan karışımların su miktarı sabit bir yayılma çapı sağlayacak şekilde belirlenmiştir. Bor minerali içermeyen kontrol örneği öğütülmüş klinker ve priz dengeleyici olarak alçı (kalsiyum sülfat hemi-hidrat) kullanılarak hazırlanmıştır. 40, 40, 160mm boyutlarındaki prizmatik örnekler üzerinde eğilme ve eğilme sonrası basınç dayanımı deneyleri yapılarak mekanik özellikler belirlenmiştir. Bor minerali (kolemanit ve üleksit) ile öğütülmüş klinker karışımından oluşan hamurlar üzerinde priz başlangıç ve bitiş deneyleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bor minerali katkılı harç örneklerinin su emme özellikleri ve kür koşullarının mekanik özelliklere etkisi incelenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda kolemanit katkılı örneklerin mekanik özelliklerinin üleksit katkılı örneklerden daha iyi olduğu, bor minerali katkı oranı arttıkça priz başlangıç ve bitiş sürelerinin uzadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Republic of Turkey has the greatest resource of boron minerals in the world. However, it is not commonly used in the construction sector. In this study, Eti mine works, Balikesir-Bigadic facilities boron products which are colemanite and ulexide were used. 2, 4, 6, 8 and 10 percents ratios of these minerals were added into mortar instead of cement. Water amount of mixtures were identified by a constant flowing diameter. Gypsum (calcium sulfate hemihyrate) was added into control sample to stabilize clinkers seting time. 40, 40, 160mm sized prismatic samples were used to identify the flexibility and the compressive strength abilities. Also setting time and water absorbtion experiments were done. In addition effects of curing conditions to the mechanical strength was investigated. In conclusion, it was seen that mechanical influence of colemanite admixture is higher than ulexite admixture. Also usage of higher ratios of boron admixture increases initial and final setting time of samples.