Gaziantep ilinde Pyraloidea (Lepidoptera) faunası ve sistematiği üzerine araştırmalar
Investigation on the Pyraloidea (Lepidoptera) fauna and systematic of Gaziantep province of Turkey
  1. Tez No: 290471
  2. Yazar: HALİL UĞUR AYTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada; Gaziantep ilinde bulunan Pyraloidea (Lepidoptera) faunası türlerinin tespit edilmiştir. Örnek toplama işleri Mart 2009-Ağustos 2011 tarihleri arasında Gaziantep ve ilçe ve köylerde farklı yükseklikler, farklı iklim koşulları ve değişik türlerdeki bitki örtüsüne sahip lokalitelerde, atrap, beyaz perde ve ışık tuzağı kullanarak yapılmıştır. Ayrıca arazide toplanan tırtıllar ve pupalar laboratuara getirilmiş ve bunlardan erginler elde edilmiştir.Bu çalışma sonucunda, Pyraloidea üst familyasına ait Pyralidae ve Crambidae familyaları, 8 alt familya 26 cins ve 34 tür tespiti yapılmıştır.Bu örneklere ait familya, altfamilya, cins ve tür tanı anahtarları hazırlanarak teşhiste kullanılan önemli morfolojik karakterlerin şekilleri verilmiş ve erginlerin fotoğrafları verilmiştir. Türlerin tarifleri yapılarak her biri hakkında biyolojik bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of thisstudy is obtaining the fauna of Pyraloidea (Lepidoptera) in Gaziantep. The samples were collected beetween March 2009 and August 2011by sunglight trap, net and whitescreen in different localities, different elevations, climatic conditions, plantcovers, surface features in Gaziantep. The caterpillers and pupae werecollectedfromthefields and brought to the laboratory, and they were raised till adulthood. As a result of the study, 2 families, PyralidaeandCrambidae, 8 subfamilies, 26 genera and 34 species belongtoPyraloidea fauna were determined in Gaziantep. Morphologies of the species were studied, the species were described, some taxonomic characters were illustrated, and the identification keys of thefamilies, subfamilies ands pecies were prepared.