Spirulina platensis ile pirina yağının ağartılması
Treatment of olive pomace oil with Spirulina platensis
  1. Tez No: 290476
  2. Yazar: DİDEM GÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER ÇELEKLİ, DOÇ. DR. HÜSEYİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, mavi-yeşil alglerden Spirulina platensis kullanılarak, pirina yağının ağartılması araştırılmıştır. Denemelerde başlangıç pH düzeylerinin (2, 3, 4 ve 5), sıcaklık seviyelerinin (30, 50 ve 70 oC) ve biyokütle ağırlıklarının (2, 4, 8 ve 12 g/l) pirina yağının renk giderimi üzerine etkileri araştırılmıştır. FTIR-ATR spektroskopisi ile adsorbentin doğal ve pirina yağının pigment yüklü yüzey yapısı karakterize edilmiştir. Pirina yağının ağartılma miktarı pH 2'de en fazla olmuştur. Adsorbent miktarı azaldığı zaman, birim alg başına düşen renk giderim miktarı da artmıştır. Ancak pirina yağının % renk gideriminin adsorbent konsantrasyon miktarı arttıkça arttığı görülmüştür. Adsorpsiyon miktarı sıcaklığın artması ile azalmıştır. Bu nedenle adsorpsiyon işlemi ekzotermiktir. Sonuç olarak, bu adsorbentin, pirina yağı ağartımında önemli bir potansiyele sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, process of Treatment of olive-pomace oil by using Spirulina plantensis has been investigated. In the tests, the effects of initial pH (2, 3, 4, and 5), temperature values (30, 50, and 70 oC), and biomass value (2, 4, 8, and 12 g/l), on removal of olive pomace oil colour have been investigated. The surface properties of natural and pigment of pomace oil loaded adsorbents were characterized by use of FTIR-ATR spectroscopy. It has been assertained that the amount of pomace olive oil bleaching is maximal at pH 2. When the amount of adsorbent reduced, the amount of colour for unit algae ascended. However, it was seen that percentage colour removal of pomace oil increased with increasing concentration of adsorbent. Results, it indicated that this adsorbent has a significant potential for olive-pomace oil bleaching.