Poli(itakonik asit-co-N-hidroksimetil akrilamit) hidrojellerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterizatin of poly(itaconic acid-co-N-hydroxymethyl acrylamide) hydrogels
- Tez No: 290477
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİDAYET MAZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, pH ve sıcaklığa karşı duyarlı poli(itakonik asit-co-N-hidroksimetil akrilamit) hidrojellerinin sentezi gerçekleştirilmiş ve bu jellerin hem şişme hem de difüzyon davranışları incelenmiştir.Hidrojeller çapı 3mm olan polipropilen tüpler içerisinde 40 ? C sıcaklıkta, çapraz bağlayıcı olarak etilen glikol dimetakrilat (EGDMA) ve başlatıcı olarak da amonyum persülfat (APS) kullanılarak sentezlenmiştir. Sentezlenen hidrojeller iyice yıkandıktan sonra 40 ? C'de vakum altında kurutulmuş ve daha sonra karakterize edilmiştir.Karakterizasyon aşamasında önce sudaki şişme davranışları incelendi. Daha sonra çapraz bağlayıcının miktarı, sentez süresi, jelin bileşimi, pH ve sıcaklığın şişme davranışı üzerine etkisi çalışıldı. Sonuçlar, sentez süresinin dengedeki şişme değerini pek etkilemediğini, sıcaklık arttıkça su absorblama kapasitesinin düştüğünü, nötral ve hafif bazik ortamlarda en yüksek şişme kapasitesine sahip olduğunu göstermiştir.Son olarak hidrojellerin difüzyon karakteristikleri incelenmiş ve sonuçlar difüzyonun Fick tipinde olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the synthesis of pH and temperature sensitive poly(itaconic acid-co-N-hydroxymethyl acrylamide) hydrogels were carried out and the swelling and diffusion behaviour of this gels were studied.Hydrogels were synthesized in polypropylene tubes with 3mm diameter at 40 ? C by using ethyleneglycol dimethacrylate (EGDMA) as crosslinker and ammonium persulphate (APS) as initator. The synthesized hydrogels were washed and dried under vacuum at 40 ? C and then characterized.In characterization part, firstly the swelling behaviour of hydrogels in water were investigated. Then the effect of pH, temperature, amount of crosslinker, composition of the gel and the syntheis period on swelling behaviour were studied. The results were showed that the synthesis period has no affect on swelling capacity, the absorption capacity of the gel were decreased by increasing of the temperature and the hydrogel has the highest capacity at neutral or weak basic medium.Finally the diffusion characteristics of the hydrogels were studied and the results showed that the diffusion is non-Fickian.