Spirulina platensis (Cyanophyta)'e elektroporasyon yolu ile gen aktarım olanaklarının araştırılması
Investigation facilities of gene transfer to spirulina platensis (Cyanophyta) via electroporation
  1. Tez No: 244099
  2. Yazar: DİLEK TEKDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN ÖZCAN, PROF. DR. OYA IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yapılan bu çalışma ile Streptococcus bovis bakterisine ait likenaz geni ve Spirulina platensis'e ait serin esteraz genlerini taşıyan pBR325SLik rekombinant vektörü, Spirulina platensis M2 (düz form) ve Spirulina platensis N-39 (spiral form) suşlarına elektroporasyon tekniği ile aktarılmıştır. Rekombinant S. platensis/pBR325SLik kloramfenikol (Cm) içeren Spirulina ortamında ürerken, plazmid aktarılmamış olan S. platensis beklenildiği üzere aynı besi ortamında ürememiş, buna karşılık Cm içermeyen Spirulina ortamında üremiştir. pBR325SLik vektöründe ve S. platensis/pBR325SLik rekombinant organizmalarında likenaz geninin varlığı Polimeraz Zincir Reaksiyonu ile gösterilmiştir. pBR325SLik plazmidini taşıyan E. coli hücreleri hem LB/Likenan/Agar besi yerinde hem de SDS-Likenan-PAGE'de likenaz aktivitesi gösterirken rekombinant S. platensis/pBR325SLik organizmaları LB/Likenan/Agar besi yerinde düşük enzim aktivitesi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the recombinant pBR325SLik vector carrying lichenase gene from Streptococcus bovis and serin esterase gene from Spirulina platensis was transformed into Spirulina platensis M2 (lineer form) and Spirulina platensis N-39 (spiral form) by electroporation technique. Recombinant S. platensis/pBR325SLik observed in the Spirulina medium with Cm while there was no non-transformant Spirulina in the same medium but intensive non-transformant growth was observed in the medium without Cm. The presence of lichenase gene was demonstrated into S. platensis/pBR325SLik recombinant organisms by PCR. Although E. coli cells carrying pBR325SLik were showed lichenase activity on both LB/Lichenan/Agar plates and SDS-Lichenan-PAGE, recombinant S. platensis/pBR325SLik organisms were slightly showed enzyme activity on LB/Lichenan/Agar plate .