Poli(maleik anhidrit-alt-siklopenten)'in sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of poly(maleic anhydride-alt-cyclopentene)
- Tez No: 290478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİDAYET MAZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, poli(maleik anhidrit-alt-siklopenten)'in kompleks radikal kopolimerizasyonu şeklinde sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir.Kopolimer 5 farklı monomer bileşiminde çözeltiler hazırlanarak sentezlenmiştir. Sentezler çözelti fazında, benzoil peroksit başlatıcısı kullanılarak 70 ? C sabit sıcaklıkta azot atmosferinde gerçekleştirilmiştir. Kopolimerler, metanolde çöktürülmüş, yüksek miktarda dioksan ile yıkanmış ve 40 ? C'de vakum altında kurutulmuştur.Kopolimerlerin karakterizasyonu için NMR, FTIR, TGA, elementel analiz, titrasyon ve vizkozimetrik yöntemler kullanılmıştır. 25 ? 0,02 ? C'de yapılan vizkozimetrik ölçümler farklı monomer konsantrasyonlarıyla elde edilen ürünlerin molekül ağırlıklarının birbirine yakın olduğunu göstermiştir. FTIR, elementel analiz ve titrasyon yöntemleriyle kopolimerlerin bileşimi bulunmuştur.Son olarak kopolimerlerin monomer reaktiflik oranları FTIR yöntemiyle hesaplanmış ve sonuçlar kopolimerlerin ardışık kopolimerler olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the synthesis and characterization of poly(maleic anhydride-alt-cyclopentene) were carried out as complex radical copolymerization.The copolymer was synthesized by preparation of solution of five different monomer compositions. The syntheses were performed in solution phase at 70 ? C and nitrogen atmosphere by using benzoyl peroxide as initiator. The synthesized copolymers precipitated with methanol, then washed with several portions of dioxane and dried at 40 ? C under vacuum.For the characterization of the copolymers NMR, FTIR, TGA, elemental analysis, titration and viscosimetric methods were used. Viscosimetric measurements carried out at 25 ? 0,03 ? C were showed that the molecular weight of the obtained products is very close to each other. Composition of the copolymers were analyzed by FTIR, elemental analysis and titration methods.Finally, the monomer reactivity ratios of the copolymers were calculated by FTIR method and the results showed that the copolymers are alternating.