C vitamini bakımından zengin sebze ve meyvelerin beyaz kan hücreleri artışı üzerine etkilerinin araştırılması
The effect of vegetables and fruits which are rich in vitamin C on white blood cells proliferation
- Tez No: 290485
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN, YRD. DOÇ. İBRAHİM HALİL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada normal dokularda ve oksijenli ortamda güçlü bir antioksidan olan doğal C vitaminin beyaz kan hücreleri artışı üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Çalışmada 25-30 g ağırlığında ve 10-12 haftalık olan toplam 54 adet Mus musculus türü deney faresi kullanılmıştır. Bu fareler, biri kontrol grubu olmak üzere toplam 6 gruba ayrılmıştır(n=9). Deney gruplarına 28 gün boyunca günlük 100 µl'lik dozlarda C vitamini bakımından zengin olan nar, maydanoz, biber, limon ve mandalina özütleri gavaj yoluyla verilmiştir. Çalışmanın 14. ve 28. gününde kan örnekleri alınarak sürtme froti yöntemiyle her denekten üç preparat hazırlanmıştır. Daha sonra giemsa ile boyandıktan sonra lökositler sayılmıştır. Sayılan lökositlerden lenfosit, monosit, nötrofil, bazofil ve eozinofil yüzdeleri saptanmıştır. Çalışmada, 28. günün sonunda kardiaktan kan dokusu alımından sonra deney hayvanları sakrifiye edilerek böbrek, mide, karaciğer, ince barsak doku örnekleri alınmış ve patoloji laboratuarında toksisite açısından incelenmiştir. Bu doku örneklerinde anlamlı bir değişiklik gözlenmemiştir. Ancak lökosit sayımlarında deney farelerinin lenfosit ve nötrofil oranı artarken monosit, eozinofil ve bazofil oranında ise azalma olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effects on white blood cells proliferation of natural vitamin C as a powerful antioxidant were investigated in normal tissues and oxygenated medium. For this study was used totally 54 Mus musculus species that they were experiment mice at weight of 25-30 g and grown for 10-12 weeks. These mice were divided into 6 groups, moreover one of them was used as a control group (n:9). They were feed by gavage during 28 days with 100 µl of fresh juice of pomegranate, parsley, pepper, lemon and tangerine that they are rich in respect to vitamin C. After blood samples were collected in 14th and 28th days, tree preparations were prepared by the method of the rubbing frot. Then, they were stained by giemsa dye. The percentages of lymphocyte, monocyte, neutrophil, basophil and eosinophil were counted. In end of 28th days, after it was taken blood tissue from cardiac, experimental animals were sacrificed and the samples taken from tissues of the kidney, stomach, liver, small intestine were examined for toxicity in the pathology laboratory. In the tissues were not observed a significantly change. As distinct from this, it was determined that ratios of lymphocyte and neutrophil from the leukocyte cells of the mice increased whereas ratios of monocyte, eosinophil and basophil decreased.