Gaziantep ilinde Geometridae (Lepidoptera) faunası ve sistematiği üzerine araştırmalar
Researches on the Geometridae (Lepidoptera) fauna and systematic in Gaziantep province
- Tez No: 290487
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma 2009-2011 yılları arasında Gaziantep ilinden toplanan Geometridae örneklerine dayanmaktadır.Çalışma süresince Gaziantep ilinden toplanan 354 örnekten 4 alt familya içerisinde (Ennominae, Geometrinae, Larentiinae, Sterrhinae) 18 cinse ait (Aspitates, Chiasmia, Dyscia, Neognopharmia, Aplasta, Phaıogramma, Proteuchloris, Aplocera, Camptogramma, Cosmorhoe, Costaconvexa, Eupithecia, Xanthorhoe, Protorhoe, Idaea, Problebsis, Rhodostrophia, Scopula) 23 tür tespit edilmiştir.Araştırma bölgesinde bulunan türlerin alt familya, cins ve tür teşhis anahtarları hazırlanmıştır ve türlerin morfolojik karakterleri açıklanarak genital ve ergin fotoğrafları verilmiştir. Bunun yanı sıra her bir türün için konukçu bitkileri, zoocoğrafik ve bölgesel yayılışları verilmiştir.Gaziantep ilinde Geometridae familyasıyla ilgili kapsamlı bir çalışma yapılmadığından, tespit edilen türlerin büyük bir kısmı bölge için yeni kayıttır. Bu tez bölgede yapılan ilk kapsamlı çalışma olduğundan Türkiye Geometridae faunasının belirlenmesinde katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study based on the Geometridae (Lepidoptera) samples collected from Gaziantep province between 2009-2011 years.During the study collected 354 samples, 23 species belonging the 18 genera (Aspitates, Chiasmia, Dyscia, Neognopharmia, Aplasta, Phaıogramma, Proteuchloris, Aplocera, Camptogramma, Cosmorhoe, Costaconvexa, Eupithecia, Xanthorhoe, Protorhoe, Idaea, Problebsis, Rhodostrophia, Scopula) in 4 subfamilies (Ennominae, Geometrinae, Larentiinae, Sterrhinae) were recorded in Gaziantep province.Identification keys for subfamilies, genera and species of specimens collected from the study region were constructed and morphological characters of the species were presented together with the adult and genitalia illustrations. In addition host plants, zoogeographic distributions and regional distributions are given for each species.Because of there is not a comprehensive study from Gaziantep province belonging the Geometridae family, most of species is new record from the region. This thesis is the first comprehensive study in the area so it will assist to determine Turkey Geometridae fauna.