1990?1999 yılları arasında alınan Talim ve Terbiye Kurulu kararlarının değerlendirilmesi
Evaluation of decisions made by Head Council of Education and Morality between 1990?1999
  1. Tez No: 290535
  2. Yazar: MEHMET AKALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL GELİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu araştırmanın amacı, Talim ve Terbiye Kurulu'nun (TTK) 1990 ? 1999 yıllarını kapsayan dönemde aldığı kararların nicel ve nitel incelemesini yapmaktır.Türk Milli Eğitim Sistemi'nin; öğretim programlarını, ders kitaplarını ve bütün eğitim ? öğretim araçlarını belirleyen, yönlendiren ve Türk Toplumu'nun ihtiyaçları doğrultusunda gelecek kuşakların yetişmesi ve eğitilmesi için hedef ve kararları tespit eden, Talim ve Terbiye Kurulu'nun, 1990 ? 1999 yılları arasında aldığı kararları; belgesel tarama tekniği ile ele alıp incelenmiş, elde edilen veriler bir sistem içinde bütünleştirilerek, genel bir değerlendirme yapılmıştır. Ayrıca bu amaç bağlantısında incelenen, Talim ve Terbiye Kurulu kararlarının eğitim uygulamalarına yansımaları da incelenmiştir.Bu araştırma, Talim ve Terbiye Kurulu'nun 1990 ? 1999 yılları arasında almış olduğu; Yönetmelik, Eğitim Programları, Ders Dağıtım Çizelgeleri, Ders Kitapları ve Şura kararlarıyla sınırlı tutulmuştur.Bu araştırmanın evrenini, Talim ve Terbiye Kurulu'nun 1926 yılından günümüze kadar almış olduğu tüm kararlar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 1990 ? 1999 yılları arasında alınan kararlar oluşturmaktadır.TTK'nın, 1990 ? 1999 yılları arasında aldığı kararların büyük çoğunluğunu; ders kitapları ve eğitim programları oluşturmaktadır. 1990 ? 1999 yılları arasında alınan kararların %53'ü Ders Kitapları, %29'u Eğitim Programları, %8'i Ders Dağıtım Çizelgesi, %6'sı Yönetmelik, %4'ü Çeşitli Konular ve %0'ı ise Eğitim Şuralarıyla ilgili düzenlemelerden oluşmaktadır.Talim ve Terbiye Kurulu'nun 10 yıllık dönemde aldığı kararlar incelendiğinde; belirli özür guruplarında yer alan öğrencilerin eğitimine ve sosyal uyumuna kolaylık sağlayan programların düzenlenmesi, mesleki ve teknik eğitime yönelik programlar ve yatırımlar yapılması, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde geleceğe yönelik programların düzenlemesi ile ilgili kararların alındığı görülmektedir. Sekiz yıllık temel eğitimin kabul edilmesi, Türk Eğitim Tarihi açısından önemli olduğundan araştırma içerisinde yer almıştır. Ayrıca bu zaman diliminde dört eğitim şurası gerçekleştirilmiş olup, dönemin eğitim sorunlarıyla ilgili tavsiye niteliğinde kararlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Decisions made during 1990 ? 1999 by Head Council of Education and Morality, which determines and directs Turkish National Education System`s educational programs, school books and entire training ? education tools and determines objectives and decisions for raising and training next generations in line with Turkish Society`s necessities, have been handled upon documentary screening method and investigated, moreover provided data have been integrated within a system and a general evaluation has been provided. Besides, reflections of Head Council of Education and Morality?s decisions on training applications, which have been examined in connection with this purpose, have also been investigated.This research has been limited by Head Council of Education and Morality?s decisions on Regulation, Training Programs and Course Distribution Schedules as well as Council?s decisions.The universe of this study is comprised of all decisions made by Head Council of Education and Morality as of 1926 until today. Sample of this study consists of decisions given between 1990 ? 1999.Most of decisions made by Head Council of Education and Morality between 1990 ? 1999 consist of school book and training programs. Distribution of decisions given between 1990 ? 1999 are as the following; 53% of the decisions consists of school books, 29% the decisions consists of educational programs, and 8% consists of course distribution schedule, 6% consists of Regulation, 4% consists of various issues and 0% consists of regulations related to Training Councils.When decisions made by Head Council of Education and Morality within 10 years period are examined; it is observed that some decisions were given in relation with arrangement of programs which facilitate the training and harmonization of students included in a particular apologize groups; making programs and investments for vocational and technical training; arrangement of future oriented programs at primary and secondary education level. As the adoption of eight years basic education is important within the history of Turkish National Education, this has been also included within the scope of the study. Furthermore, within this period, four Education Councils were executed, and advisory decisions related to the term`s problems were given.