21. yüzyıl başında tepme keçe ürünlerinin geleneksel ve çağdaş tasarımlar açısından incelenmesi
An investigation on compressed felt products in terms of traditional and modern designs in the beginning of 21st century
  1. Tez No: 290536
  2. Yazar: ÖZGE ILGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYSEN SOYSALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Araştırmada, Tepme keçe sanatının geçmişten günümüze gelişimi ele alınmıştır. İzmir ilçesi Tire'de keçecilik mesleğini sürdüren 5 zanaatkâr ve Ankara il merkezinde ulaşabilen 5 tasarımcıya uygulanan 27 soruluk görüşme formu ve 100 adet belgelenen ürün bilgi formu doğrultusunda elde edilen sonuçlara göre;Araştırmada zanaatkârlar baba ve dedelerinden kalan aile geleneğiyle genç yaşlarda, tasarımcılar ise çeşitli illerde öne çıkan ustalardan tepme keçe sanatını öğrenmişlerdir. Zanaatkârlar ürünlerinde geleneksel, tasarımcılar ise geleneksel ve çağdaş motifler kullanmaktadır. Zanaatkârlar koyun kuzu yünü kullanmakta, sentetik ve asit boyalar kullanarak yünleri boyamakta, basit araçlarla makine gücüyle tepme keçe ürünler elde etmektedir. Tasarımcılar ise koyun kuzu yünü ile birlikte Yeni Zelanda yünü kullanarak yünleri boyatmakta, basit araçlarla insan gücüyle tepme keçe ürünler elde etmektedir. Zanaatkârlar günümüzde en çok yaygı, yolluk, paspas ve hayvan keçesi, azalan değerlerle minder, kepenek ve seccade üretmekte, tasarımcılar en çok pano, şal, çanta ve takı, azalan değerlerle yaygı, paspas, yolluk, giysi, yastık, terlik, çarık, patik ve şapka üretmektedir. Zanaatkârlar ürünlerinde en çok bitkisel ve geometrik, azalan değerlerle figürlü, sembolik, nesneli ve yazılı bezeme konularını, tasarımcılar ise çoğunlukla bitkisel, azalan değerlerle figürlü, geometrik ve doğadan stilize, nesneli ve sembolik bezeme konularını işlemişlerdir.Araştırma sonunda, tespit edilen sorunlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, development of kicking felt art from past to present is considered. According to the results obtained from questionnaire forms consist of 27 questions applied to five craftsmen who pursue felt profession in İzmir, Tire and five designers in Ankara, and documented 100 product information forms;While craftsmen learned kicking felt art from their father and grandfather as a family tradition, designers learned from prominent artisans in several cities. Craftsmen use traditional patterns in their products. On the other hand designers use modern pattern beside traditional ones. Craftsmen use sheep lamp wools, paint wools using mostly synthetic colors, and obtain kicking felt products by simple tools and machine power. Designers use New Zealand wools together with sheep lamb wools, and obtain kicking felt products by simple tools and human power. While craftsmen produce mostly ground cloth, hall rug, door mat and animal felt, and in diminishing values, cushion, shepherd?s felt cloak and prayer rug, designers produce mostly board, shawl, bag and ornaments, and in diminishing values, ground cloth, door mat, hall rug, clothes, pillow, slipper, sandal, bootee and hat. Craftsmen mostly use vegetable and geometrical, and in diminishing values, figured, symbolic, objected and written decorations subjects in their products. Designers mostly use vegetable, and in diminishing values, figured, geometrical and stylized from the nature, objected and symbolic decorations subjects.At the end of the study, suggestions revealed by the researcher based on the determined issues are given.