Öğretmenlerin yapmış olduğu ev ziyaretlerinin aile üzerindeki etkisi
The effects of home visits that teacher made on family
  1. Tez No: 290565
  2. Yazar: FULYA ÖNCÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA TEZEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlerin yapmış olduğu ev ziyaretlerinin aile üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu doğrultuda araştırma ön-test, son test kontrol gruplu deneysel desen üzerine modellenmiştir.Araştırmanın örneklemini 2009-2010 eğitim öğretim yılında Bolu ilinde bulunan, sadece veli toplantılarıyla sınırlı olarak aile katılım çalışmaları yapan bir okul öncesi eğitim kurumu ve bu kurumun 5-6 yaş grubuna devam eden il merkezinde yaşayan 20 çocuk ve annesi; köyde yaşayan 20 çocuk ve annesi deney grubunu; il merkezinde yaşayan 10 çocuk ve annesi; köyde yaşayan 10 çocuk ve annesi kontrol grubunu oluşturmak üzere, toplam 60 anne-çocuk araştırmanın örneklem grubunu oluşturmuştur.Araştırmada ön test, son test ve kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından deney grubundaki annelere uygulanmak üzere Ev Ziyareti Programı hazırlanmıştır. Programın uygulanması on dokuz hafta sürmüştür. Ev ziyareti programında annelere okul öncesi eğitimin önemi, gelişim alanlarına etkisi ve anne çocuk iletişimi, oyun ve oyuncakların çocuklar üzerindeki etkileri hakkında bilgi verilmesi, annelerle çocuklarına oynamaları için artık materyalle dokunma kartı hazırlanması, maske ve kukla yapılmasına yönelik uygulamalara yer verilmiştir. Kontrol grubuna ise ev ziyareti yapılmamıştır.Deney ve kontrol gruplarında yer alan anne babalara ve çocuklarına demografik bilgilerini almak amacıyla ?Genel Bilgi Formu? ; deney ve kontrol grubunda yer alan annelerin ev ziyaretleri hakkındaki düşüncelerini belirlemek amacıyla Mann ve Meyer tarafından geliştirilen ?Ev Ziyareti Değerlendirme Formu araştırmacı tarafından düzenlenerek kullanılmıştır. Bu formlar deney grubundaki annelere, ?Ev Ziyareti programından önce ön test, programın uygulanmasından sonra ise son test olarak verilmiştir. Aynı form kontrol grubuna ön test ve son test olarak uygulanmıştır.Genel Bilgi Formu ve Ev Ziyareti Değerlendirme Formu aracılığıyla toplanan veriler SPSS 15 paket programı yardımı ile değerlendirilmiştir. Anne babalara ve çocuklara ait demografik bilgilere ilişkin dağılımları frekans ve yüzde değerleri olarak verilmiştir. Ev Ziyareti Değerlendirme Formunda deney ve kontrol grubuna ait ön test ve son test verilerini analiz etmek için Student t testi kullanılmıştır. Ev Ziyareti Değerlendirme Formunda deney ve kontrol grubunda ön test ve son testlerin karşılaştırılması için bağımlı gruplarda t testi kullanılmıştır. Ev Ziyareti Değerlendirme Formunda deney grubunda yaşanılan yere , annenin öğrenim durumuna göre, çocukların cinsiyetine, doğum sırasına göre ev ziyaretleri etki puanı değerlendirmesi ön test ve son test karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Ev Ziyareti Değerlendirme Formunda deney grubunda çocukların kardeş sayılarına ve annenin yaşına göre ev ziyaretleri etki puanı değerlendirmesi ön test ve son test karşılaştırılmasında Kruskall-Wallis H testi kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubunda yer alan annelerin çocuğun eğitiminde rolüne ve yerine, çocuğun eğitiminde kendini yeterli bulma durumuna, ev ziyaretlerinin faydasına, ev ziyaretlerinin çocuğa ve öğretmene faydasına, ev ziyaretlerinin günlük işleri engelleme durumuna ilişkin görüşleri frekans ve yüzde değerleri olarak verilmiştirEv ziyareti programı sonrasında; öncelikle test puanları arasında anlamlı farklılık olduğu, uygulanan ev ziyareti programı sonrasında deney grubunun son test puan ortalamasının ön test puan ortalamasından yüksek olduğu, deney grubunun son test puan ortalamasının kontrol grubunun son test puan ortalamasından yüksek olduğunu ve uygulanan ev ziyareti programının etkili olduğunu görülmüştür. Ev ziyaretlerinin pek çok yararı olduğu yapılan çalışma sonucunda görülmüştür. Bunun sonucunda öğretmenlerin programlarında ev ziyaretlerine gereken önemi gösterip, ev ziyaretleri yapmalarının gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of teachers on his family home visits. This line of research pre-test, post test control group design is modeled on.The sample survey in 2009-2010 in Bolu province, only a limited range of family particaipation in meetings of the data pre-school educational institution and is engaged in the work of this institution continues to age groups 5-6, and the mother of 20 children living in the center, and the mother of 20 children living in the village, the center and the mother of 10 children living in the village and the mother of 10 children living in control group to create a total sample consisted of 60 mother-child research.Research, pre-test, post test and control group experimental design was used. Researcher home visit program has been developed to be applied by the mothers in the experimental group. Implementation of the program lasted 19 weeks. Home visiting program for mothers the importance of preschool education, the effect of developmental areas, and maternal and child communication, games and toys to give information abaout the effects on children, mothers of children touching card to play with materials preparation, mas and puppet making fort he applications are given. There is no home visit to control group.Parents and children in the experimental and control groups in the demographic information in order to get the General Information Form, the experimental and control groups in order to determine the morhers thoughts about home visits and Home Visit Evaluation Form developed by Mann and Mayer used to editing by the researcher. This forms the experimental group mothers, home visits before the preliminary test program, after the implementation of the program is provided as the final test. The same form as the control group pre-test and post test was applied.General Information Form the data collected by questionnaire and home visits SPSS 15 aid package program and evaluated. Demographic information for parents and children values are given as frequency and percentage distributions. Home visits assessment in the form of pre-test and final test of the control groups, Student?s t test was used to analyze data.Home visist asseement form, the experimental and control groups according to the place of residence, mother?s education level, gender of children, which according to the state of being a child domain score assessment of home visits and post-test comparison of pre-tests Mann Whitney U test was used. Home Visit Assessment Form, number of siblings of children in the experimental group and home visits by age of the mother?s domain score assessment pre and post test and Kruskall Wallis H test was used for comparison.The mothers in the experimental and control group, instead of child and the role of education, finding the status of the children self sufficient, the benefit of home visit, home visits, and the teacher the benefit of children, home visits to prevent work-day opnions on the state as the frequency and percentage values are given.After the home visit program, the priority between the test scores was significant, applied to the experimental group after the home visit program, the average post-test scores were higher than the average pre-test scores, the experimental group post-test scores of the control group post-test scores and is applied to high effective home visiting program was. The study showed that many benefits as a result of home visit we need to show the importance of tecahers as result, programs, home visits, home visits should not be engage.