E-öğretim program tasarımı ve ders yapılarında öğrenci merkezli öğretim yaklaşımı üzerine bir model önerisi
E-learning programme design and a model suggestion based on learner centered approach in lecture structures
- Tez No: 290566
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN ERENLER ÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmada amaç, E-öğretim programı tasarımı hazırlanırken ders yapılarında öğrenci merkezli öğretim yaklaşımı temel alınarak bir program modeli oluşturmak ve önermektir. Araştırmada program modeli hazırlanacak olan ders, Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Moda Tasarımı Öğretmenliği Bölümü 2. sınıfta okutulmakta olan Tasarım İlke ve Yöntemleri Dersidir.Araştırmanın kavramsal çerçevesinin oluşturulması için gerekli bilgiler ulusal ve uluslar arası kaynaklardan, bulgularını oluşturan veriler, e-öğretim program kullanıcılarına yöneltilen soru setinden elde edilmiştir. Program modeli hazırlanacak ders için gerekli olan bilişsel, duyuşsal ve psikomotor hedef ve davranışlar ile ilgili bilgiler dersi okutan öğretim elemanlarının görüşlerinden elde edilmiştir.Araştırma betimsel bir yapıdadır. Araştırmanın evreni, e-öğretim program kullanıcıları, örneklem ise Beykent Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Önlisans, İşletme Yönetimi Önlisans ve İşletme Yüksek Lisans (MBA) programı kullanıcılarından oluşan toplam 120 e-öğretim öğrencisidir.Araştırmada örnekleme yöneltilen soru setinden elde edilen veriler, frekans ve yüzde istatistiklerinin yanı sıra, üçlü Likert aralık ölçeği hesaplanarak analiz edilmiştir.Araştırmanın verilerinden elde edilen bulgulara göre, e-öğretim öğrencilerinin çoğunluğunun; tam zamanlı bir işte çalışan, orta gelir düzeyine sahip, ülkemizdeki örgün öğretim yaşına göre yüksek lisans yapabilecek yaş grubunda olduğu görülmüştür. Örneklem grubunun almış olduğu e-öğretim programı, öğrenci merkezliliğin sağlanabilmesi için gerekli olan bazı kriterler açısından sorgulanmıştır.Araştırmanın verilerinden elde edilen bulgular doğrultusunda, örneklem kapsamında ele alınan e-öğretim programı, ders başlangıcı aşamasında katılımcıları dersin hedeflerinden, önkoşulundan ve derste kullanılacak kaynaklar veya malzemelerden haberdar etme kriterini sağlamaktadır. E-öğretim programı; ders ortamında çok yönlü iletişimin sağlanması ile aktif ve katılımcı bir sınıf ortamının sağlanması, ders sürecinde öğretmen, öğrenci rollerinin durumu, konuların güncel örnekler üzerinden incelenmesi, her katılımcının yönlendirmeler ışığında ihtiyacı olan konudan başlaması, ders sürecinde kullanılan materyaller ve verilen dönüt düzeltmelerin yapılması bakımından öğrenci merkezli bir yapıda olduğu görülmüştür.Elde edilen veriler doğrultusunda Tasarım İlke ve Yöntemleri Dersi, e- öğretim program içeriği, öğrenci merkezli öğretim yaklaşımı benimsenerek düzenlenmiş ve e-öğretim model önerisi olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is, to prepare and suggest an e-learning programme which based on learner centered education. In this study, Design Principles and Methods Lecture is defined as the suggestion of e- learning programme which is stil studying in Gazi University, Faculty of Occupational Retraining, Fashion Design Education Department in third semester.In this study, the informations which composing the conceptual framework were prepared by researching from international and national sources, findings were composed by the datum which obtained by the questionnaire. The questionnarie were inclined to the sample group of the study, which is composed of 120 e-learning students. The informations which required to prepare the context of e-learning programme, was obtained from the lecturer who is tutoring Design Principles and Methods (Tasarım İlke ve Yöntemleri) in Gazi University.This study has a descriptive structure. The population of this study is e-learning students and the sample group is composed of participants of Beykent University Computer Proggramming Associate Degree, Businness Management Bachelors Degree, and Bussiness Administration Graduate Degree E-learning Programmes.In this study, Frequance and Percentages are mainly used for the analizing of datum, In addition to these, Range Measurement was used for analize the Likert scale. According to the datums of this study, the majority of the sample group is full time working and middle-income students. In addition to it, these studenst have age level, which is similar to a Bachelor or graduate student in Turkey. In this study, the e-learning programme which is dealing, has questioned for learner centered approach.According to the findings of the study, the e-learning programme which is questioned, have learner centered approach in starting of the lecture period and e-learning programme the multi way connections are provided between both lecturer- student and student-student. In addition to it, lecture is developed with using contemporary samples about lecture, students are activated, feedback is provided and each student have directions to start lesson which he or she needed.In this context, the e-learning programme which questioned in this study, has defined as learner centered structured. Towards the findings of this study, Design Principles and Methods (Tasarım İlke ve Yöntemleri) Lecture?s context is prepared and suggested as an e-learning programme which based on learning centered approach.