Türbülans sınır tabaka gelişiminin integral metodu ile belirlenmesi
- Tez No: 29063
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Türbülans sınır tabaka, kanat üzerinde, akım makinaları kanatlarında, lülelerde ve roket huzmelerinde meydana gelmektedir. Çeşitli akım makinalarının ve cihazlarının performansı, türbülans sınır tabaka ve akımın yüzeyden ayrılması ile sınırlandırılırlar. Böylece, akışkanlar mühendisliğinde eğer yüzeyden ayrılma meydana gelmiş ise meydana geldiği yer ve türbülans sınır tabaka gelişiminin tahmini için bir metod kurmak oldukça önemlidir. Bu çalışmada, türbülans sınır tabaka gelişiminin tahmini için Head. Lag-Entrainment metodu kullanılmıştır. Düzlem bir plaka etrafında hesaplanan akım karakteristikleri, deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Türbülans sınır tabaka gelişiminin integral metodu ile belirlenmesinin uygun olduğu sonucuna varılmıştır, fakat yüzeyden ayrılmış akışlar için daha doğru datalara ihtiyaç vardır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Turbulent boundary layer exist on airfoil, on fluid machinery blades, in diff users and rocet nozzles. The performance of various kind of fluid machinery and apparatus is limited by turbulent boundary layer and flow separation. Therefore, it is vital importance in fluid engineering to establish a procedure to predict if and where separation flow take place and turbulent boundary layer development. In this study, Head Lag-Entrainment method, which is a well-establish integral method for predicting the development of turbulemt boundary layers, have been used. Computed the mean properties of the flow on a flat plate has been compared with experimental data. It has been concluded that the prediction of two dimensional turbulent boundary layer by an integral method is feasible, but there is a need for accurate data for general seperated flows for making a comparasion.