Hazır giyim sektöründe analitik hiyerarşi prosesi ve kalite fonksiyon göçerimi uygulaması: Bornoz örneği
Analytical hierarchy process and quality function deployment in ready made wear industry: Bathrobe example
  1. Tez No: 290713
  2. Yazar: DERYA TEKECİ TATMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA VURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Giyim Endüstrisi, Industrial and Industrial Engineering, Clothing Industry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bireylerin, kendilerini ifade etmesindeki önemli göstergelerden biri giyimdir. Bu nedenle tüketiciler giysilerinin özel olmasını istemektedirler. Seri üretimin ön planda olduğu çağımızda herkesin beklentilerine cevap verecek türden ürünler üretilmelidir. Bu amaçla tüketicilerin farklı isteklerinin karşılanması ve seri üretimin devamlılığının sağlanması işletmelerin üretim ve pazarlama çalışmalarında birincil sorundur.İşletmelerde ürün geliştirme aşamasından başlanılarak çeşitli araştırma ve analizlerin yapılması, tüketici beklentilerini karşılayacak ürüne ulaşmada önem taşımaktadır. Bu çalışmada da, tüketici beklentilerine uygun bornoz geliştirmek amacıyla, daha önce bornoz üretim sürecinde uygulanmamış olan Analitik Hiyerarşi Prosesi yöntemi ve Kalite Fonksiyon Göçerimi kullanılmıştır.Çalışmada tüketicilerin bornozdan beklentileri yüz yüze görüşme tekniği ile tespit edilmiş, ardından Analitik Hiyerarşi Prosesi Yöntemi ile tüketicilerin bornoz satın almadaki önceliklerine ulaşılmıştır. Elde edilen öncelikler Kalite Fonksiyon Göçeriminde müşterinin sesi aşamasında yer almış; teknik gereksinimlerin eklenmesiyle kalite evi oluşturulmuştur. Kalite evi, müşteri beklentileri, teknik üretim detayları, ürün alternatiflerinin bir arada yer alması ile çözülen bir matristir. Matrisin çözümü sonucunda, bornoz üretiminde tüketici beklentilerini karşılayan bornoz alternatifi, müşteri kriteri ve teknik gereksinime ulaşılmıştır.Bu araştırmada; tüketicilerin en fazla önemsedikleri bornoz özelliğinin renk olduğu saptanmıştır. Ayrıca, bornoz üretiminde bitim işlemlerinin en yüksek öneme sahip teknik gereksinim olduğu görülmüştür. Sonuçta, bambu lifinden üretilen bornozların tüketici beklentilerini en yüksek oranda karşılayan alternatif olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Clothing is one of the important ways of expressing personality. Consumers want clothes unique for themselves. In this age the mass production takes attention, so the products must to meet everyone?s expectations. For this purpose, the first problem of manufacturers production and marketing problem is to satisfy consumer?s different demands and ensuring continuity of mass production.In production process to make some analyzes and researches at the beginning of product development is very important for the consumer satisfaction. In this study, Analytical Hierarchy Process and Quality Function Deployment methods have been used to produce bathrobe with desired qualities, which have not been used in the production process of bathrobe up to now.In this study firstly, consumer wishes determined by face to face conversation, and than, priorities of the wishes has been determined by using the method of Analytical Hierarchy Process. These priorities have been used as the input parameters of Quality Function Deployment and with the addition of technical needs quality house has been constructed. The quality house includes expectations of consumer, technical production details and product alternatives included in a combination with soluble matrix. As a result of matrix, the alternative bathrobe production which satisfies consumer expectations, consumer criteria and technical requirement of consumers have been decided the most important areas to be addressed.In this study, it is determined that the color of the bathrobe has been the most important bathrobe property for consumers. And, finishing operations have been decided the most important technical need in the production of bathrobe. As a conclusion, this research has demonstrated that bathrobes which are produced from bamboo fiber are the most important alternative that meet the consumer expectations.