Dokuzuncu sınıf öğrencilerinin fonksiyon kavramı ile ilgili kavram tanımı ve imajları üzerine bir durum çalışması
A case study on concept definitions and images of ninth grade students about the concept of function
  1. Tez No: 290731
  2. Yazar: VEDAT SÜZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı; dokuzuncu sınıf öğrencilerin fonksiyon kavramı ile ilgili kavram tanım ve imajını ortaya çıkarmak ve konu ile ilgili bir durum tespiti yapmaktır. Katılımcılar bir orta öğretim kurumunun 2010-2011 eğitim öğretim yılında 9.sınıfında okuyan toplam on öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilerin 8'i bayan, 2'si erkektir. Görüşmeye seçilen bu öğrenciler amaçlı örneklem tekniğine (Patton, 1990) göre seçilmiş ve çalışmaya gönüllü olarak katılmışlarıdır. Veriler; görüşmeler, öğrencilerin yazılı dokümanları (uygulama sınavı- yazılılar ) ile sınıf gözlemlerinden elde edilmiştir. Yapılan analizde özel olarak, katılımcıların verdikleri cevaplar doğrultusunda sahip oldukları kavram imajlarını teşhis etmek üzere, görüşme sorularına odaklanılmıştır. Elde edilen verilerin tamamı genel olarak Tall ve Vinner(1981) tarafından geliştirilen kavram imajı ve kavram tanımı yapısı esas alınark analiz edilmiştir.Toplanan bu veriler ve yapılan bu analizlerin ışığı altında şu açıklamalar yapılabilir: öğrencilerin 9. Sınıfta yeni bir kavram olarak öğrendikleri fonksiyon kavramına ait kavram imajları çok zayıf kalmaktadır. Bu yapılan görüşmelerden anlaşılmaktadır. Birçok öğrenci öğretmenin derste kurduğu tanımların örneklerin dışına çıkamamaktadır. Birçok öğrencide fonksiyon kavramı küme çizerek tanımlamaktan öteye geçememektedir.Bu araştırmada elde edilen diğer bir bulgu ise öğretmenlerin fonksiyon tanımına ait kavram imajı ile öğrencilerin fonksiyon tanımına ait kavram imajı doğrudan birbirini etkilemektedir. Öğrenci öğretmeninin kavram imajı çerçevesinde bir kavram imajı oluşturmaktadır.Araştırmada ayrıca bulgular çerçevesinde, bu konularda çalışma yapmak isteyen araştırmacılara ve eğitimcilere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the concept definitions and images of ninth grade students about the concept of function and to make assessment. Participants consist of 10 students attending ninth grade in a secondary educational intuition in 2010-2011 educational year. 8 of the students are female, and 2 are male. Students chosen for interview are chosen according to aimed sample technique (Patton,1990) and participated voluntarily. Data are obtained from interviews, written documents of students (practical exams, exams) and classroom observations. In analysis, to define the concept images they have according to their answers, interview questions are especially focused. All of the data obtained are analyzed by concept image and concept definition structure developed by Tall and Vinner (1981)These explanations can be made in the light of data collected and analysis:Concept images of ninth grade students about the concept of function they have learned as a new concept are quite weak. This can be conducted from the interviews. Most students cannot step out of the definitions and examples set by teacher. And most students cannot go beyond drawing sets to define function.Another finding of this research is that, concept images of teacher and students about function definition affect each other directly. Student establishes a concept image within the concept image of the teacher.In the research, within the findings, suggestions are made for researchers and educators who wish to study about these issues.