Müzik eğitimi kurumlarındaki klarnet eğitimcilerinin klarnet eğitiminin sorunlarına ilişkin görüşleri
Views on the problems of clarinet education within the clarinet educators at music education departments
- Tez No: 290732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, müzik eğitimi kurumlarındaki klarnet eğitimcilerinin görüşlerine dayanarak klarnet eğitiminin sorunlarını saptamak ve bu sorunların nasıl giderileceği konusunda çözümler üretmek amacıyla yapılmıştır.Araştırmada nitel veriler kaynak tarama yöntemiyle, nicel veriler ise müzik eğitimi kurumlarındaki klarnet eğitimcilerine anket uygulaması yoluyla elde edilmiştir. Anket, klarnet eğitim sürecinde karşılaşılan sorunların önemine, görülme sıklıklarına ve klarnet eğitimcilerinin çözüm önerilerine yönelik sorulardan oluşturulmuştur. Anketlerden elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerle değerlendirilerek yorumlanmıştır.Araştırmanın sonucunda müzik eğitimi kurumlarındaki klarnet eğitimcilerinin klarnet eğitimi sürecinde karşılaştıkları fiziksel hazır bulunuşluklar, müziksel hazır bulunuşluklar, yöntemsel ve tekniksel, sosyo-kültürel ve ekonomik sorunlar belirlenmiş ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present research was conducted based on the ideas of clarinet teachers at music teacher training schools regarding the problem in clarinet instruction and possible solutions for such issues.In this research, qualitative data was collected via extensive literature rewiew, and quantitative data was gathered based on the survey that was sent to the clarinet instructors at music teachers training schools. The question in the survey were developed based on the problems that clarinet instructors face with how often they come across these issues, and possible solutions for existing problems that they suggested.The problems and possible solutions for these issues were determined at the end of the study. Also, based on the results recommendations to improve clarinet instruction were included level of at the end.