İlköğetim 6. sınıf sosyal bilgiler ders kitabında (MEB) yer alan İpek Yolu'nda Türkler ünitesinde atasözleri ve deyimlerin kullanılması
6. class social studies texbooks (Ministyr of Education) used in the Silk Road unit, the poverbs and idioms
  1. Tez No: 290734
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. KÜRŞAT GÖKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, İlköğretim 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabında Yer Alan İpek Yolu'nda Türkler Ünitesinin kazanımlarına uygun kullanılabilecek deyim ve atasözleri oluşturmaktadır.Bu araştırmada, betimsel model kullanılmıştır. İpek Yolu'nda Türkler ünitesinin konuları ortya çıkarılmış ve konulara uygun deyim ve atasözleri incelenmiştir. Araştırmanın birinci evreninde 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabşnda (MEB) yer alan 9 konu toplanmıştır. İkinci evreninde ise, 12 bin deyim ve 7 bin atasözü incelenmiştir. Daha sonra İpek Yolu'nda Türkler ünitesinde kullanılmak üzere 44 atasözü ve 30 deyim seçilmiştir.Bulgular sonucunda İpek Yolu'nda Türkler ünitesinde atasözleri ve deyimlerin kullanılması öğrencilere ünitenin kazandırması gereken hedef davranışları kazandırır. Atasözleri ve deyimlerin kullanılması öğrenciye yorum yapma imkanı tanır ve sınıf içi iletişimi geliştirir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is prmary 6. class social studies textbooks used in accordance with the silk road idioms and poverbs are the unit gains.Decripitive models are used in the study. Applied research related to resources. Unit in the way of silk threads that were revealed Turks and appropriate idioms and proverbs issues are examined. 6. class social studies textbooks in the first trial in the universe of the 9 topics were collected. The second universe is 12 thousand and 7 thousand proverbal expression were examined. Turk unit for use in the way of silk, then 44 and 30 expression was chosen proverb.As a result of the use of proverbs and idioms silk road signs Turks unit gives students the target behaviors needed to acquire the unit. Allows students opponutiy to comment on the use of proverbs and idioms and improve communication classroom.