Evde yaşayan yaşlı bireylerin yaşam kalitesinin incelenmesi
A research on the life quality of the olds living at home
  1. Tez No: 290740
  2. Yazar: SERACEDDİN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ARPACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Sosyoloji, Home Economics, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırma, evde yaşayan yaşlı bireylerin yaşam kalitesinin incelenmesi amacı ile planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmada tarama modeli kullanılmıştır. İstanbul'un Küçükçekmece, Zeytinburnu ilçelerinde ikamet eden ve bu ilçelerdeki Söğütlüçeşme 1 nolu sağlık ocağı ve Merkezefendi 1 nolu sağlık ocaklarına kayıtlı 250 yaşlı birey, Hakkâri ili devlet hastanesine kayıtlı 130 yaşlı birey olmak üzere toplam 380 yaşlı birey araştırmaya alınmıştır. İstanbul ile Hakkâri illerinde evde yaşayan yaşlı bireylerin yaşam kalitesi değerlendirmelerinin istatistiksel açıdan anlamlı olup olmadığı t testi ile araştırılmıştır. Aynı zamanda yaşlı bireylerin yaşam kalitesi değerlendirmeleri yaşlı bireylerin yaş, eğitim durumu, aylık gelir miktarı ve yaşlı bireylerin ailesinin aylık gelir miktarı değişkenlerine göre tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile araştırılmıştır.Araştırmaya alınan yaşlı bireylerin % 52.4'ü erkek, % 47.6'sı ise kadın olup, % 56.3 ü 65-71 yaş grubunda, % 30.3'ü 72-84 yaş grubundadır. Yaşlı bireylerin % 48.7'si okuryazar olmayıp, % 55.3'ü evlidir. Ailesinin aylık gelir miktarı 650 TL ya da daha az olanlar % 38.9 oranındadır. Yaşlı bireylerin kişisel günlük yaşam aktivitelerinden yeme içmede % 55.0'inin, giyinme ve soyunmada % 49.5'inin hiç güçlük çekmediği, banyo yapmada % 10.3'nün bazen güçlük çektiği belirlenmiştir. Araçsal günlük yaşam aktivitelerinden % 17.4'ünün yiyecek hazırlamada, % 15.5'i ev işlerini yapmada bazen güçlük çektiği; % 31.1'nin hiç para yönetimi yapamadığı, taksit ve fatura ödeyemediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is dedicated to analyze the quality of elderly people living at home. In this research, scanning model is used to carry out the study. 250 elderly people, living in Zeytinburnu and Küçükçekmece that are in İstanbul in Turkey, who are registered to village clinics numbered 1 called Söğütlüçeşme and Merkezefendi forms the sampling frame. In addition to those, 130 elderly people registered to public hospital administered to the province called Hakkari in Turkey are used in the sampling. 380 elderly people are included in the research in complete. The evaluation is put through with ?t? test in order to be able to conclude either whether the comparison of the life quality of elderly people living at home in İstanbul and Hakkari is statistically meaningful or not. In particular, variables seen in the comparison are age, education, monthly income of the old persons and yearly income of the family. It is also necessary to point out that the comparison is evaluated by the one-way analysis of variance (ANOVA).Firstly, it will be useful to draw attention to the rates standing out in the research. Firstly, 52.4% of the elderly people in the sample are male and 47.6 % are female. Also, those who are between the age of 65-71 are 56.3% and those who are between the age of 72- 84 are 30.3%. In addition, 48.7% of the elderly people in the sampling are illiterate and the married couples are 55.3% of the elderly people taken into the research. Moreover, those whose monthly income of the family is equal to or less than 650 TL consists of 38.9%. Furthermore, the elderly people have difficult in doing some daily activities that vary certainly. 55.0% have difficult in catering, though, 49.5% have no difficulty in dressing. 10.3% sometimes have difficulty in showering. Also, 17.4% have difficulty in preparing food and 15.5 sometimes encounter difficulties in doing housework. It is seen in the study that 31.1% have no control of money management such as paying bills. Besides, those who accept that they have health problems form 33.1%.