Kırsal alanda aktif yaşlanmanın değerlendirilmesi: Karaman kırsalı örneği
Evaluation of active aging in rural areas: The case of rural regions of Karaman
  1. Tez No: 944322
  2. Yazar: SADIK ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLARA USTABAŞI GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kırsal bölgelerde yaşlılık deneyimi şehir yaşamına göre farklılık göstermektedir. Sağlık ve sosyal hizmetler gibi destekleyici hizmetlere erişimde yaşanan aksaklıklar, yaşam kalitesini ve aktif yaşlanma sürecini olumsuz etkileyebilir. Bu çalışmanın amacı, Karaman ili kırsalında yaşayan yaşlı bireylerin aktif yaşlanma ve yaşam kalitesi düzeyleri ile bu süreçleri etkileyen demografik ve sosyo-ekonomik faktörlerin incelenmesidir. Çalışmaya Karaman merkez ilçe dışında yaşayan 65 yaş ve üzeri 468 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılara demografik ve sosyo-ekonomik bilgi formu, Dünya Sağlık Örgütü Yaşlılarda Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Aktif Yaşlanma Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda, Yaşam Kalitesi Ölçeği toplam puan ortalaması 73,24 ± 8,82 ve Aktif Yaşlanma Ölçeği toplam puan ortalaması 114,60 ± 53,63 olarak tespit edilmiştir. Bulgularımıza göre, erkekler, eğitim seviyesi yüksek bireyler, evli bireyler, bakmakla yükümlü olduğu kişi bulunanlar, ev sahibi olanlar, gelir düzeyi yüksek olanlar, eşiyle yaşayanlar ve sevdikleri tarafından sık ziyaret edilen bireyler yaşam kalitesi ve aktif yaşlanma açısından anlamlı olarak daha yüksek skorlar elde etmiştir. Yaşam kalitesini ve aktif yaşlanma sürecini etkileyen önemli faktörler arasında cinsiyet, eğitim seviyesi, medeni durum, gelir düzeyi ve sosyal destek gibi değişkenlerin belirleyici bir rol oynadığını tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Karaman kırsalında yaşam kalitesinin ve aktif yaşlanma düzeylerinin düşük olması, yaşlı bireylerin sosyal, ekonomik ve kültürel olarak daha fazla desteklenmesi gerektiğini göstermektedir. Aktif yaşlanmayı destekleyen kapsayıcı politikalar ve yerel projeler, yaşlı bireylerin hem fiziksel hem de sosyal açıdan daha dinamik bir yaşam sürmesini sağlayabilir. Bu doğrultuda, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları, kırsaldaki yaşlı nüfusun sürece daha fazla dahil olmasını teşvik edecek projeler geliştirmelidir.
Özet (Çeviri)
The aging experience in rural areas is distinct from that in urban settings. Limited access to essential services, including healthcare and social support, may negatively impact the quality of life and the active aging process. This study explores the quality of life and active aging levels of elderly individuals in the rural areas of Karaman province, along with the demographic and socio-economic factors that influence them. The research involved 468 participants aged 65 and older residing outside the central district of Karaman. Demographic and socio-economic information forms, the World Health Organization Quality of Life Scale for the Elderly, and the Active Aging Scale were administered to the participants. The data indicated that the total mean scores on the Quality of Life Scale and Active Aging Scale were 73,24 ± 8,82 and 114,60 ± 53,63, respectively. Our findings show that men, individuals with higher education, married individuals, homeowners, those with dependents, higher-income individuals, people living with their spouses, and those receiving frequent visits scored significantly higher regarding quality of life and active aging. Gender, education level, marital status, income, and social support were key determinants of quality of life and active aging. In conclusion, the relatively low quality of life and active aging in rural Karaman underscore the necessity for enhanced social, economic, and cultural support for elderly individuals. Inclusive policies and local initiatives that promote active aging can improve the physical and social well-being of older individuals. In this context, local governments, civil society organizations, and public institutions should implement initiatives encouraging greater engagement of the rural elderly population in active aging programs.