Malzemelerin ısı iletim katsayısını ölçme metodları ve inşaat ve yalıtkan malzemelerin ısı iletim katsayısının ölçme düzeneği tasarımı
- Tez No: 29078
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışmada; katı, sıvı ve gazların ısı iletim katsayılarının teorik olarak açıklanması, gaz ve sıvı maddelerin ısı iletim katsayılarının basınç ve sıcaklığa olan bağlılığının gösterilmesi, ölçülmesi üzerinde durulmuştur. Daha sonra katı, sıvı ve gazların ısı iletim katsayılarının ölçülmesi metodlan üzerinde durularak bu metodlar tanıtılmıştır. Ayrıca katı maddelerin ısı iletim katsayıları üzerinde durularak matematiksel olarak hesabını yapmak için gerekli bağıntılar verilmiştir.Inşaata kullanılan yapı malzemelerinin, yalıtkanların ısı iletim katsayısının laboratuvar şartlarında ölçümünü sağlayan laboratuvar tipi test-düzeneği tamtılmıştır.înşaat ve yalıtım malzemelerinin ısı iletim katsayısının ölçümünde kullanılan test-düzeneği; Korunumlu Tek Plaka ve Çift Plaka metodlanndan birine dayanır. Bu çalışmada, Korunumlu Tek Plaka Metodu tanıtıldıktan sonra laboratuvar tipi test-düzeneğinin çalışma prensibi anlatılmış, avantaj ve dezavantajları üzerinde durulmuş tur. Düzenekte kullanılan yardımcı cihazlar liste halinde verilmiştir.Isı iletim katsayısı alanında çalışma yapacak arkadaşlara bu çalışmanın yararlı olacağını umuyorum.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study; We describe theoritically thermal conductivity of solids, liquids and gas materials. We will attempt to show the effect of temperature and pressure on thermal conductivity of liquids and gases. The measurement of thermal conductivity was explained. The measurement method of thermal conductivity of solids, liqluids and gases materials was described here. Specially, thermal conductivity of solid materials was defined. Computition for the thermal conductivity in general form was improved. The thermal conductivity of the materials used on building and insulation areas, computed by the laboratuary test apparatus was disagnated and introduced. The measurement of thermal conductivity of building and insulation materials was based on Guarded Single and Twin Hot Plate Methode. In this study, first Guarded Single Hot Plate Apparatus Methode was explained. The advantages and disadvantages of this apparatus were given. The instrumentation which was used on test apparatus has been given in the list at the end of the thesis. I hope, this thesis will be helpful for someone who will study the area of the thermal conductivity of materials.