Temel hak ve özgürlükler açısından Türk Ceza Kanunu'nda özel hayatın gizliliğini ihlal suçu (TCK M. 134)
The crime of violating the privacy of the private life in the scope of fundamental rights and freedoms (TCK M.134)
- Tez No: 560093
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Özel hayat kavramının pozitif hukukta tanımı bulunmamaktadır. Doktrinde genel kabul gören görüşe göre hayat alanları üç alan teorisi ile açıklanmaya çalışılmaktadır. Üç alan teorisine göre kişinin hayat alanları, kamusal alan, özel alan ve sır alanından oluşmaktadır. Kişinin özel ve aile hayatının gizliliğine saygı hakkı AİHS'nin 8. maddesi ile tanınmıştır. Maddenin 1. fıkrasında kişinin, özel ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkı olduğu belirtildikten sonra ikinci fıkra ile bu hakka ne şekilde sınırlama getirilebileceği belirtilmiştir. AİHS ile devletlere özel hayatın gizliliğini koruma yönünde pozitif yükümlülük de yüklenmiştir. Özel hayatın gizliliği hakkı iç hukukumuzda ilk olarak 1961 Anayasasında tanınmıştır. 1982 Anayasasında da özel hayatın gizliliği hakkı tanınmış ve koruma altına alınmıştır. TCK'da özel hayatın gizliliğini koruyan suçlar,“kişilere karşı suçlar başlıklı”2. kısımda düzenlenen“özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar”başlıklı 9. bölümünde; 132. maddede“Haberleşmenin Gizliliğini İhlal”, 133. maddede“Kişiler Arasındaki Konuşmaların Dinlenmesi ve Kayda Alınması”, 134. maddede“Özel Hayatın Gizliliğini İhlal”, 135. maddede“Kişisel Verilerin Kaydedilmesi”, 136. maddede“Verileri Hukuka Aykırı Olarak Verme veya Ele Geçirme”, 138. maddede“Verileri Yok Etmeme”suç başlıkları altında düzenlenmiştir. TCK'nın 134. maddesinde düzenlenen özel hayatın gizliliğini ihlal suçu, genel ve torba bir düzenlemedir. Bir eylem, 132,133,135,136 veya 138. maddeyi ihlal ediyorsa aynı zamanda özel hayatın gizliliğini de ihlal etmiş demektir. Ancak bu düzenlemeler 134. maddeye göre daha özel düzenlemeler olduğu için, failin ayrıca 134. maddeye göre cezalandırılması gerekmez. TCK'nın 134. maddesinin 1. ve 2. fıkralarında iki ayrı suç tipi düzenlenmiştir. 1. fıkranın 2. cümlesindeki düzenleme ise bir nitelikli hal düzenlemesidir. Hareketin bölünebildiği ölçüde teşebbüs ve gönüllü vazgeçme hükümlerinin uygulanması mümkündür.
Özet (Çeviri)
The concept of private life is not defined in positive law. According to the generally accepted view in the doctrine, the fields of life are tried to be explained by three field theories. According to the three-field theory, one's life areas consist of public sphere, private sphere and the sphere of secrets. Article 8 of the ECHR provides the right to respect for the privacy of the person's private and family life. Paragraph 1 of the article states that the person has the right to demand respect for private and family life, and then in the second paragraph it is stated how the right can be restricted. The ECHR also has a positive obligation to protect the privacy of private life. The right to privacy is first recognized in the 1961 Constitution. In the 1982 Constitution, the right to privacy has been recognized and protected. The crimes which protect the confidentiality of private life are regulated in section 9 under the title of“offenses against privacy and secrecy of life”of Turkish Criminal Code's second chapter entitled as“offenses against individuals”; they are also regulated in article 132“Violation of communicational secrecy”, in article 133“Tapping and recording of conversations between the individuals”, in article 134“Violation of Privacy”, in article 135“Recording of personal data”, in article 136“Unlawful delivery or acquisition of data”, and in article 138“Failure to destroy the data”. Article 134 of the Turkish Criminal Code (TCK) regulating the crime of violating the privacy of the private life is a general and omnibus bill. If an action violates article 132,133,135,136 or 138, it also violates the privacy of private life. However, since these regulations are more specific than the Article 134, the perpetrator also does not have to be punished according to Article 134. Article 134 (1) and (2) of Turkish Criminal Code (TCK) regulates two types of offenses. The regulation in the second sentence of paragraph 1 is a qualified state arrangement. It is possible to practice the provisions of the attempt to commit an offence and of the voluntary abandonment depending on the extent that the event can be divided.