Haberleşmenin gizliliği ve özel hayatın gizliliğini ihlal suçları: TCK m. 132-134
Crimes against of communication and privacy: TPC a. 132-134
  1. Tez No: 383481
  2. Yazar: TANER GEÇMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Çalışmada özellikle son zamanlarda yoğun tartışmalara konu olan özel hayatın gizliliği ile haberleşmenin gizliliği suçları incelenmiştir. Bu amaçla birinci bölümde özel hayat gizliliği ile haberleşmenin gizliliği konularının anayasal, yasal ve uluslararası hukuk boyutu ele alınmıştır. İkinci bölümde genel bir suç tipi olan ve Türk Ceza Kanununun 134. maddesinde düzenlenen özel hayatın gizliliğini ihlal suçu incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise haberleşmenin gizliliğini ihlal suçları incelemiştir. Eski Türk Ceza Kanununda konuya ilişkin yeterli düzeyde düzenleme olmaması ve Yeni Türk Ceza Kanununda ayrı suç tiplerinin ihdas edilmesi, konunun tercih edilmesinde önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The work focuses on the recently much discussed crimes of violation of privacy and privacy of communication. Thus, in the first part, the constitutional, legal and international aspects of privacy and privacy of communication have been dealt with. The second part tackles violation of privacy, a general crime type provided for in the Article 134 of the Turkis Criminal Code. The third part focuses on the violation of privacy of communication. The facts that the issues were not covered by the old Turkish Criminal Code extensively enough and have been regulated in the new Turkish Criminal Code as separate crime types have been two important reasons for picking up the subject.