Muallim Naci'nin Mekteb-i Edeb adlı eserinin I. kısmındaki hikayelerin ahlak eğitimi açısından değerlendirilmesi
Analysis of the stories in the first part of the book 'Mekteb-i Edeb' by Muallim Naci in terms of moral education
  1. Tez No: 290794
  2. Yazar: HATİCE AYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MAHMUT ÇAMDİBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bil. Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Muallim Naci, Tanzimat döneminin önemli şahsiyetlerinden biridir. Ahlaki yozlaşmaların arttığı o dönemde insanların ahlak eğitimine önem vermesi gerektiğini düşünen Naci, Mekteb-i Edeb'i hazırlamıştır. Hikâye etme yolu ile ahlaki ilkeleri vermeye çalıştığı bu eser kendi döneminde oldukça fazla rağbet görmüştür.?Muallim Naci'nin Mekteb-i Edeb Adlı Eserinin Birinci Kısmındaki Hikâyelerin Ahlak Eğitimi Açısından İncelenmesi? başlığın taşıyan bu çalışma ?Giriş? ve ?Sonuç? hariç üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, Muallim Naci'nin hayatı, edebi şahsiyeti ve eserlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, ahlak eğitimi, ahlak eğitiminde hikâyenin kullanımı ve kullanılacak hikâyelerde dikkat edilmesi gereken hususlar teorik olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde de, Muallim Naci'nin Mekteb-i Edeb adlı eserinde aktarılan ahlaki ilkeler üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu ilkeler anlatılırken kullanılan hikâyelerin eğiticilik özelliklerine vurgu yapılmıştır.Sonuç bölümünde ise, araştırma sonucunda elde edilen neticeler değerlendirilmiştir. Ahlak eğitiminde kullanılacak çeviri eserlerde dikkat edilmesi gereken hususlar sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Muallim Naci is a foremost person in the Tanzimat reform era. Naci, who advocates the significance of moral education, had authored a book named Mekteb-i Edeb. The book that is aimed to teach moral principles by narrating had drawn pretty much attention at that time.This research entitled ?Analysis of the stories in the part of the book ?Mekteb-i Edep? by Muallim Naci in terms of moral education? is composed of three parts except introduction and conclusion. In the first part, Muallim Naci?s life, his literary personality and works are examined while in the second part, moral education, use of narratives in the moral education and the factors that needs to be paid attention in the stories used are theoretically analyzed. Then, in the third part, moral principles argued by Naci are taken into consideration and particular emphasis is also placed on the educational aspects of the stories used while the principles are argued.In the conclusion part, results obtained at the end of the research are evaluated. Moreover, in choosing translated books that will be used in moral education, the factors that needs to be paid attention are also listed.