İstikrar politikaları içinde mali disipline yönelik yaklaşımlar ve Türkiye örneği (1989-2004)
Fiscal discipline approachs in the stability policies and Turkey example (1989-2004)
  1. Tez No: 290795
  2. Yazar: ZAFER SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÖZBUDUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
bu çalışmada ekonomik istikrar kavramı incelenmiştir. Tam istihdam, gelir dağılımı adaleti, ödemeler bilançosu denkliği ve fiyat istikrarı ekonomik istikrarın unsurları olarak incelenmiştir. Ekonomik hayattaki dalgalanmalar, piyasa başarısızlığı ve finansal krizler ekonomik istikrarsızlık nedenleri olarak incelenmiştir. Hükümetler ekonomide istikrarı yeniden tesis etmek için bazı önlemler alırlar. Ortodoks, heterodoks ve IMF istikrar politikalarının özellikleri incelenmiştir. Maliye politikası, para politikası, nominal çıpa ve kur politikaları ekonomi politikası tedbirleri olarak incelenmiştir. 5 Nisan Kararları, Yakın İzleme Anlaşması, Enflasyonla Mücadele Programı ve Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı Türk ekonomik istikrar programları olarak incelenmiştir. Bu istikrar programları içinde mali disipline yönelik önlemler özel olarak incelenmiştir. Son olarak, 2008 Küresel Ekonomik Krizi ve Türk ve dünya ekonomilerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Economic stability is studied in this thesis. Full employment, income distribution equity, balance of payments equlibrium, and price stability are counted as a component of economic stability. Some economic conditions as fluctiations, market failure, and financial crises can make economy unstable. Governments can use some measures for re-instutiting the economic stability. Features of orthodox, hetorodox and IMF stability policies are studied. Fiscal policy, monetary policy, using nominal anchor, and foreign exchange policy are examined as measures of economy policy. Turkish economic stability programs -5 April Resolutions, Close Monitoring Agreement, Fight Against Inflation Program and Trastion to Strong Economy Program- are studied. In these economic stability programs, measures about fiscal discipline are especially studied. Lastly, 2008 Global Economic Crisis and its effects on Turkish and global economy are examined.