Bilgi yönetimi ve sanal organizasyonlar: Bir uygulama örneği
Knowledge management and virtual organizatons: A case study
  1. Tez No: 290813
  2. Yazar: YALÇIN YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. GÖKHAN NALBANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Bilmenin birikim, birikiminin yönetim durumuna gelmesinde varlığını hep sürdüren bilgi, sanal organizasyonların içindeki yaygınlık ve derinliğiyle, bugünü ve geleceği öngörebilmek için gereksinim duyulan en önemli kaynak konumundadır. İster bireysel isterse kurumsal boyutta olsun bilgiye duyulan bu gereksinim her geçen gün daha da artmaktadır. Sanal organizasyonlarda bilginin özellikle bütünlüğü, çoğulculuğu, iletişimi ve etkileşimi içeren faaliyetlerin arka planını oluşturması, dikkatlerin bilginin yönetimine kaymasını sağlamaktadır. Bu bağlamda, sanal organizasyonlarda bilgi yönetimi konusundaki farkındalığı ortaya çıkaracak bu araştırmada sanal organizasyonların bilgiye ve bilgi yönetimine bakış açısının kurum içindeki değeri nasıl etkilediğine yönelik bir çalışma amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Accumulation of knowing becomes to the success of organizational management, in today?s organizations. In this situation knowledge always maintains its existence. Knowledge, in the prevalence and depth of virtual organizations, is the most important resource needed for the present and predict the future state. From whether individual or organizational perspective, the need for knowledge is increasing every day. Knowledge of virtual organizations involves, in particular - especially integrity, pluralism, communication and interaction between organizational activities. This situation provides a shift of attention to knowledge management in virtual organizations. In this context, this study aims to reveal awareness of knowledge management for virtual organizations and how knowledge and knowledge management perspective of virtual organizations affect the value of organization.