Kurumsal kimlik ve markalama için tasarım yönetimi ve bir uygulama örneği
For corporate identity and branding design management andan application example
  1. Tez No: 876223
  2. Yazar: ÖCAL ZEHİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOŞTUMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kurumsal yapılar, hiyerarşik yapısı, birçok çalışanı, departmanı, temsilcilikleri, şubeleri, bayileri vb birimleri bulunan büyük organizasyonlardır. Yönetim kademesi tarafından belirlenen prosedürler, politikalar, stratejiler ve alınan kararlarla faaliyetlerini sürdürürler. Organizasyonun her kademesinde, bireylerin inisiyatiflerine bırakılmadan, kişilere bağımlı olmadan, aynı anlayışla faaliyetlerini sürdürebilmesi ve geliştirebilmesini sağlayan kuralları, normları, değerleri vardır. Ortak bir kültüre sahiptir. Sürdürülebilirlik esastır. Kurumsal kimlik de bu değerlerin dış dünyaya yansıtılması amacıyla yapılan tasarım ve markalama faaliyetleridir. Kurumsal kimlikle ilgili çalışmalar yakın geçmişe kadar daha çok kurumsal tasarım ve markalama boyutuyla ele alınsa da günümüzde, görsel kimlikle birlikte kurum kültürü, kurum davranışı ve kurumsal iletişimi de içine alan geniş bir alanı kapsamaktadır. Kurumsal kimlik ve markalama noktasında da organizasyon yapısı aynı disiplin içerisinde çalışmalarını sürdürmelidir. Kurumsal imajın güçlendirilmesinde kurumsal kimliğin önemli bir rolü vardır. Kurum kimliğinin temelini oluşturan öğeler, tüm mecralarda doğru ve belirlenen standartlar çerçevesinde uygulandığında kurum imajını etkili, akılda kalıcı bir görsellikle hedef kitleyi etkileme gücüne sahip olacaktır. Bu çalışmada kurumsal kimliğin önemi, bireyler üzerindeki etkisi, bileşenleri, uygulama alanları teknolojik ve sosyolojik etkileşimleri kavaramsal boyutuyla ele alınmış, örneklerle desteklenmiştir. Aynı zamanda kurumsal kimlik ve imajın, yalnızca görsel kimlikten ibaret olmadığı, çok yönlü olarak ele alınması gerektiği detaylarıya anlatılmıştır. Kurumsal kimlik ve marka ilişkisi üzerinden markalama kavramı ve süreci hakkında bilgiler verilmiştir. Son bölümde kurumsal kimlik ve markalamanın görselleştirilmesi eylemi yani tasarım ve tasarım yönetimi hakkında bir araştırma yazısı ve uygulama örneği sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Corporate structures are large organizations with a hierarchical structure, many employees, departments, representative offices, branches, dealers, etc. They continue their activities with the procedures, policies, strategies and decisions taken by the management level. At every level of the organization, there are rules, norms and values that enable individuals to continue and develop their activities with the same understanding, without being left to their own initiative or depending on individuals. It has a common culture. Sustainability is essential. Corporate identity is the design and branding activities carried out to reflect these values to the outside world. Although studies on corporate identity have been handled mostly in terms of corporate design and branding until recently, today it covers a wide area including visual identity, corporate culture, corporate behavior and corporate communication. The organizational structure should continue to work in the same discipline in terms of corporate identity and branding. Corporate identity has an important role in strengthening the corporate image. The elements that form the basis of corporate identity will have the power to influence the target audience with an effective, memorable visual image when applied correctly and within the framework of determined standards in all media. In this study, the importance of corporate identity, its impact on individuals, its components, application areas, technological and sociological interactions are discussed conceptually and supported with examples. At the same time, it is explained in detail that corporate identity and image are not just visual identity, but should be considered in a multifaceted manner. Information was given about the concept and process of branding through corporate identity and brand relationship. In the last chapter, a research article and application example about the act of visualizing corporate identity and branding, that is, design and design management, is presented.