Yalın organizasyonlar ve Türkiye'de bir uygulama örneği
- Tez No: 94380
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
02. Özet Endüstri tarihinin ilk yıllarından beri firmalar rekabet halinde olup, satışlarını arttırabilmek için global bir yarış içerisindedirler. Firmalardaki yöneticiler ve üretim yöneticileri, ürün ve hizmetlerin üretiminin ve dağıtımının en hızlı ve en ekonomik yollarını aramaktadırlar. Global rekabetteki baskı Doğu' dan dünyaya yayılırken, üretim firmalarının ayakta kalması üretim maliyetlerinin azaltılabilmesine, ürünlerin sürekli geliştirilmesine, sosyal ve teknolojik gelişmelerdeki değişimlere ayak uydurabilme becerisine dayanmaktadır. Bu nedenle randımanlı, verimli ve kusursuz olabilmenin anahtarı yalın organizasyonlardır. Daha yüksek kalitedeki ürünlerin daha düşük maliyetlerle üretilmesine olanak tanıyan bu organizasyon yapısı, son yirmi yılda firmalar için dünya çapında bir rekabet standardı olmaktadır. Bu çalışmada genel olarak, yalın organizasyonların mikro düzeyde bir uygulaması incelenip, Japonya' yi dünya liderleri arasına taşıyan, Batı' da ve Kuzey Amerika' da başarı ile uygulanan bu üretim ve yönetim sisteminin, Türkiye' de uygulanabilirliliği incelenmiştir. Birinci bölüm giriş niteliği taşımaktadır. Bu bölümde, iş dünyası ve bilgi toplumu hakkında kısa yorumlara ve yalın işletmelerde yöneticilerin yararlanabilecekleri beş temel ilkelere kısaca değinilmiştir. İkinci bölümde 1900' lü yıllarda geçerli olan emek-sanat bağımlı üretim anlayışından seri üretime geçiş, seri üretim ile yalın üretim karşılaştırılarak, yalın üretimin tarihsel süreç içerisindeki gelişimine ve Japonya' da ortaya çıktığı koşullara değinilmiş, yalın üretimin dayandığı temel ilkeler ayrıntılarıyla belirtilmiştir. Üçüncü bölümde yalın yönetim felsefesi anlatılarak, bu felsefenin daha iyi kavranması için bilinmesi gereken temel kavramların herbirinin özellikleri ayrıntılı bir biçimde incelenmekte ve yalın yönetimin mantıksal sınırlan belirlenmektedir. Bu bölümde yalın organizasyonla ilgili kavramlar açıklanarak, yalın organizasyon yapısı ortaya konmuştur. Dördüncü bölümde yalın yayılma karşısında Türkiye' nin konumu ve Türkiye' de yalın organizasyon öğelerinin uygulanabilirliliği geniş bir perspektif ile incelenmiş ve bir otomobil firmasında yapılan yalın üretim ve yönetim çalışmaları anlatılmıştır. Çalışmanın genel sonuç ve değerlendirme kısmında ise, önceki bölümlerin açıklamaları ışığında, yalın organizasyon öğelerinin özet bir çatısı oluşturulmuş, çıkarılan sonuçlar hakkında genel düşünceler belirtilmiş ve bazı öneriler geliştirilmiştir. VIII
Özet (Çeviri)
03. Summary Since the first years of the industry history, firms are in global competition to increase their selling. The managers and the production managers have been searching the fastest did the most economical ways to produce parts and to distribution those parts efficently. As the pressure on global competition is spreading from The East to the world, the standing of the firms depends on the lessening of production cost, the continual of products, keeping in step with social and technological changes. For this reason, the key of being productive and perfect is clean organizations. This organization structure, which enables to product more qualified products with lower cost has been Toyotasa Adapazarı Production Plant competition standard for firms in the last 20 years in the worldwide. In this study, generally, an application of clean organizations in micro level and this production and also in Turkey the applicable of management system being applied in The West and The North America successfully with which Japon has been leader in the world have been studied. The first section is introduction part. In this, the chart comments about the business world and information society and five main principles which the managers utilize have been mentioned shortly. The second section, the passing of from yhe concept of craft production that is valid in 1900s to mass production, improvement of clean production in historical period and the conditions in Japan by comparing craft production to mass production. In the third section, the comments about the lean management, the structure of lean organization have been presented. In the fourth section, the location of Turkey and practibility of organization elements in Turkey in details have been studied and the lean management and management studies made in Toyotasa Adapazarı Production Plant car firm have been explained. The general result and evaluation, in the light of explanations about the previous parts, Toyotasa Adapazarı Production Plant summary framework of the clean organization elements have been formed, general thoughts have been presented about the results achieved and some suggestions have been made. IX