Mutluluk düzeyinin sosyo-demografik özelliklerle lojistik regresyon analizi aracılığıyla incelenmesi ve Türkiye için bir uygulama
Socio demographic analysis of individual's happiness level using logistic regression model: An application for Turkey
  1. Tez No: 290836
  2. Yazar: ELİF ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BESİM AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Mutluluk ve yaşam kalitesi özellikle son yıllarda önem kazanmaya başlamış bir konudur. Üzerine bir çok araştırma yapılan bu konu, bu sebeple devamlı gelişim gösterme eğilimine sahiptir.Mutluluk kavramının güncel ve gelişime açık bir konu olması sebebiyle tercih edildiği bu çalışmada, 2007 yılı Avrupa Yaşam Kalitesi Anketi aracılığıyla elde edilen ikincil veri kullanılmıştır. Ankette yer alan mutluluk değişkeni bağımlı değişken olarakseçilmiş ve ilgili paket program aracılığıyla analiz için uygun şekle dönüştürülerek kullanılmıştır.Ordinal Lojistik Regresyon Analizi aracılığıyla sosyo-demografik özelliklere göre mutluluk düzeyleri incelenmiş ve elde edilen sonuçlarla bu konuya dair yapılmış diğer çalışmaların sonuçları karşılaştırılmıştır. Dolayısıyla çalışmanın esas amacı mutluluk düzeyinin yıllar itibariyle değişiminin farklı çalışmalarla ortaya konulmasıdır.Elde edilen analiz sonuçları ile mevcut çalışmaların sonuçları incelendiğinde mutluluk düzeylerinin yıllara göre sosyo-demografik özellikler açısından farklılaşabildiği, ancak yine de temelde benzer sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The happiness and the quality of life started gaining more importance during the recent years especially. Many researches were conducted on this subject thus it has the tendency of constant development at all times.The happiness conceptual was preferred in this study due to the fact that it is always a current and open to development subject, the secondary data obtained in 2007 through the Survey of European Quality of Life were used. The variable, ?happiness? that took place in the survey was selected as a dependant variable and it was used after being converted into the form apt for analysis through the use of the relevant packaged software.Through the use of the Ordinal Logistics Regression analysis, the levels of happiness were studied based on the socio-demographic properties and the results obtained were compared with the results of the studies performed on this subject. So, the main objective of this study is to submit the changes of levels of happiness in years through miscellaneous studies.As the results of the analysis obtained and the current studies are studied, it was seen that the levels of happiness may vary in terms of socio-demographical properties based on the years; however it basically gives the same results.