Zürrî vakıflarda kullanılan ?çocukların çocukları? lafzının vâkıfın kızının çocuklarını kapsaması (Hatibzâde, Kemalpaşazâde ve İbn Nüceym'in risaleleri bağlamında)
Included founder?s daughter?s children by the term ?children?s children? which is used in family waqfs (in the context of Hatibzade?s, Kamalpashazade?s and Ibn Nujaym?s pamphlets)
- Tez No: 290844
- Danışmanlar: PROF. DR. VECDİ AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Osmanlı ulemasının belirli bir mesele çerçevesinde kaleme aldığı risaleler, telif edildikleri dönemlerde alimler arasında tartışılan güncel konuları yansıtırlar. Risaleler yaşanan hayatla doğrudan irtibatlıdırlar.15 ve 16. yüzyılda Osmanlı Devleti'nde vakıflarla ilgili çok sayıda risale yazılmıştır. Risalelerle toplumsal olaylar arasındaki bu ilişki bu meselenin niye tartışıldığı sorusunu ortaya çıkarmaktadır.Zürrî vakıflarda kullanılan ?çocukların çocukları? lafzının vâkıfın kızının çocuklarını kapsaması meselesiyle ilgili yazılmış üç risale vardır. Bunların müellifleri Hatibzâde, Kemalpaşazâde ve İbn Nüceym'dir.
Özet (Çeviri)
The pamphlets, which was written about spesific topic by Ottoman scholars, represent actual subjects which was discussed by scholars. The pamphlets are related to living life directly.In the Ottoman state, many pamphlets about waqfs were written in 15. and 16. century. The relationship between pamphlets and social events uncover why this topic was discussed.There are three pamphlets which were written about included founder?s daughter?s children by the term ?children?s children? which is used in family waqfs. Authors of these pamphlets are Hatibzade, Kamalpashazade and Ibn Nujaym.