Gecekondu dönüşümü Pendik örneği
Pendik model slum of transformation
  1. Tez No: 290843
  2. Yazar: CİHAT ASLANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK GENÇKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Sociology, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Büyükşehirlere göçle birlikte oluşan hızlı kentleşme süreci, çarpık yapılaşma ve gecekondu olgusunu da modern şehircilik çerçevesinde bir sorun olarak beraberinde getirmiştir. Gerek merkezi yönetim ve gerekse de yerel yönetimler bu sorunun giderilmesi için, modern şehircilik anlayışının yanı sıra sosyolojik gerçekleri de göz önünde bulundurarak bazı çalışmalar yapmaktadırlar. Bunlardan birisi de gecekondu dönüşümünün sağlanmasına yönelik çabalardır.Bu çalışmada, Pendik gecekondu dönüşüm uygulamaları incelenerek, vatandaşın demografik yapısı, gecekondu dönüşümüne bakışı, yaşadıkları mahalleden memnuniyetleri, dönüşüm uygulamasının sonrası gelişme ve değişimler araştırılmıştır. Araştırma verilerinin elde edilmesinde Gecekondu Dönüşüm Uygulamaları hakkında bir anket uygulanmıştır. Vatandaşların dönüşüm algısı, dönüşüme verdiği destek ve beklentilerin hangi boyutta karşılandığı t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA), uygulama, destek ve beklentiler arasındaki ilişkiyi bulmaya yönelik ise Pearson Çarpım Moment Korelâsyon Analizi tekniği kullanılmıştır.Araştırma ile elde edilen veriler üzerinde yapılan çalışmanın sonucunda, vatandaşların yaşadıkları mahalleden memnun oldukları, dönüşüm uygulamalarından memnuniyetleri ile beklentilerin karşılanması arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The quick urbanization period formed along with the move to the metropolitans, has brought the deformed structuring and slum fact as a problem within the modern urbanization frame. The centrally administration as well as the local administration are doing some works by taking into consideration the social realities besides the modern urbanization concept. One of them is the efforts directed to provide the slum transformation.On this study by examining the application of Pendik slum transformation, the demographic structure of the people, their look at the slum transformation, their satisfaction from the quarter where they live, the developments and modifications after transformation application have been examined. On optaining the data of the examination a survey has been applied about the Slum Transformation Applications.The transformation perception of the people, the support that they give to the transformation and t-test of on which size the expectations have been supported and one way analysis of variance (ANOVA), if it is directed to find the relation between the applications, supports and expectations, then the technique of Pearson Multiplication Moment Corelation Analysis has been used.On the result of the study made on the data obtained by the research it has been found that the people are happy with the quarter where they live, that there is a meaningful relation between their satisfaction of transformation applications and meeting their expectations.