Kurumsal yönetim ve hile denetimi üzerine etkileri
Corporate governance and its effects on fraud control
  1. Tez No: 290858
  2. Yazar: YUNUS EMRE KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN EMRE BURÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kurumsal Yönetim; İşletme yönetiminde, iş süreçlerinde ve paydaşlarla ilişkilerde; eşitlik, şeffaflık, hesap verebilirlik ve sorumluluk yaklaşımıyla işletme faaliyetlerinin etkinlik ve verimliliği, raporlama güvenilirliği, düzenlemelere uygunluk, paydaşların hak ve çıkarlarının korunması için güvence sağlayan yaklaşım ve ilkeleri ifade eder.Günümüz iş dünyasında işletmelerin karşı karşıya kaldıkları en önemli sorunlardan biri çalışanlar tarafından yapılan hilelerdir. Genel olarak hile; çeşitli oyunlarla, sahtekârlıklarla, aldatma yöntemleri ile bir kişi veya kurumun varlığın elde edilmesi şeklinde tanımlanabilir. Soygun hile eylemine göre daha sert bir biçimde ortaya çıksa ve daha fazla ilgi çekse de hile sonucu ortaya çıkan zararlar, soygundan çok daha fazladır. Günümüz modern toplumlarında hileli eylemler çok önemli bir sorun haline gelmiştir.Yönetim, hileyi minimize etmek için kontrol prosedürlerini oluşturmakla sorumludur. Hile, riski önleme, yıldırma ve ortaya çıkarma gibi tedbirlerin birleşimi aracılığıyla azaltılabilir. Çünkü hileli, gizli anlaşmaları ve yanlış belgelemeyi ortaya çıkarmak zordur, hile önleme üzerine odaklanmak ve yıldırmak ise daha etkili ve daha az maliyetlidir. Programlar ve kontroller hileye imkân verecek düzenlemeleri azaltmak için yönetim tarafından oluşturulur. Aynı zamanda program ve kontroller, çalışanların hile yapmalarını engellemek ve yıldırmak amacıyla da oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In business management, business processes and relations with stakeholder, corporate governance expresses approaches and principles which are effectiveness and efficiency of business operations, reliability of reporting, conformity to regulations, providing assurance for the protection of the rights and interests of stakeholders with the help of equality, transparency, accountability and responsibility approach.In today's business world, one of the most important problems faced by businesses is fraud performed by workers. In general, fraud can be defined as obtaining a person?s or corporation?s asset with various games, forgery and methods of deception. Robbery occurs more severely and draws more attention than fraud. However, losses resulting from fraud are much higher than robbery. Fraudulent acts have become a very important issue in today's modern societies.Management is responsible for creating control procedures to minimize fraud. Fraud, can be reduced through a combination of measures, such as risk prevention, intimidate and revealing. Because, it is difficult to uncover fraudulent, secret agreements and false documentation. Therefore, focus on prevention of fraud and discourage are more efficient and less costly. Programs and controls are created by the management to reduce arrangements which enable fraud. Programs and controls have been formed in order to prevent and discourage employees from making fraud.