Laboratuvar ölçekli güç sistem modelinin gerçek zamanlı tasarımı ve uygulaması
Real-time design and application of laboratory-scale power system model
  1. Tez No: 290904
  2. Yazar: HAKAN ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YÖNETKEN, YRD. DOÇ. DR. MURAT CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada, laboratuvar ölçekli güç sistem modelinin gerçek zamanlı kurulumu yapılmıştır. Kurulumu yapılan bu sistem bilgisayarla gerçek zamanlı denetlenen kapalı çevrim bir sistemdir. Bu güç sisteminde gözlenmek istenen değerlerimiz senkron generatör tarafından üretilen gerilim ve sistem devir sayısıdır. Sistemle bilgisayar arasındaki bağlantı PCI 1716 DAQ kartının bilgisayar donanımına bağlantısı yapılarak sağlanmıştır. MATLAB 10.0 versiyonu kullanılarak bir senkron generatörün devir ve yük çeşidine bağlı olarak gerilim denetimi yapılmıştır. MATLAB'de Real Time ve Simulink Toolbox kullanılarak bir kontrol modeli oluşturulmuştur. Bu kontrol modelinde program kütüphanesinde bulunan PID denetleyici kullanılmıştır. Gerilim ve devir referans değer ile karşılaştırılarak ortaya çıkan hata PID denetleyiciye uygulanmış ve sistem cevabı veri şeklinde elde edilmiştir. Bu veriler kullanılarak sistem cevap eğrileri MATLAB programında çizdirilmiştir.Sistemde bozucu etki olarak omik, endüktif ve kapasitif yükler kullanılmıştır. Sistem ilk olarak yüksüz (boşta) çalıştırılmıştır. İkincisinde sadece dirençlerden oluşan üç fazlı, yıldız bağlı yük devreye alınmıştır. Üçüncüsünde direnç ve bobinlerden oluşan üç fazlı, yıldız bağlı yük devreye alınmıştır. Dördüncüsünde direnç ve kondansatörlerden oluşan üç fazlı, yıldız bağlı yük devreye alınmıştır. Beşinci ve son çalışmada ise direnç, bobin ve kondansatörlerden oluşan üç fazlı, yıldız bağlı yük devreye alınmıştır.Bu çalışmalarda sistemin gerilim ve devir sayısı grafikleri incelenmiş ve sisteme uygulanan PID denetimle senkron generatörün gerilim ve devir değerinin referans değerine kısa bir sürede yerleştiği grafiklerden anlaşılmıştır.DC Motorun devir sayısının ayarlanması ve senkron generatörün uyartım akımı optik izoleli analog çıkış kartı tarafından sağlanmıştır. Bu kart denetim modelinin analog çıkışından gelen sinyallere göre DC motor sürücüsünün kontrol sinyalini ve senkron generatörün uyartımını ayarlar. Kartın özelliği deneysel sistemi kartlarımızdan izole etmesidir.
Özet (Çeviri)
In this research, laboratory-scale model of the power system has been the installation of real-time. Installation of this system is in real-time computer controlled closed-loop system. It was noted the power system voltage and system transfer is the desired number of values generated by the synchronous generator. The connection between the system and computer has been provided by PCI 1716 DAQ card, computer hardware connection. A synchronous machine speed and load has been made by using the MATLAB version 10.0, depending on the type of voltage control. A control model has been created by using Real Time Toolbox and Simulink at MATLAB. PID controller which is being in the library program is used in this control model. Voltage and speed in comparison with the reference value is applied and the resulting error of PID controller in the form of system response data has been obtained. These data are plotted in MATLAB using the system response curves.Disruptive effect on the system as ohmic, inductive, capacitive loads have been used. The system was first activated when there is no load (empty) operated. The second consisting only of resistors and three phase, star-connected load has been commissioned. Of the third resistance and the coil of three-phase, star-connected load has been commissioned. Resistors and capacitors of the fourth three-phase, star-connected load has been commissioned. The fifth and last study, the resistor, inductor and capacitors of the three-phase, star-connected load has been commissioned.In these studies, the number of cycles of the system voltage and the PID charts are examined and it has been registered that applied to the system auditing value of the reference value of the synchronous machine voltage and speed in a short time settled revealed graphics.Revolution speed setting of DC motor and alerting current of synchronous generator are provided by the optically isolated analog output card. This card sets control signal of DC motor and the alerting of synchronous generator according to signals which come from the analog output of the control model. The main charcteristic of this card is isolation of experimental system from cards.