Amonyum pirolidin ditiyokarbamat ile modifiye edilmiş symphoricarpus albus biyokütlesi kullanılarak sulu çözeltilerden kurşun giderimi koşullarının araştırılması
Investigation of the lead removal conditions from aqueous solutions using ammonium pyrrolidinedithiocarbamate modified symphoricarpus albus biomass
  1. Tez No: 290915
  2. Yazar: DERYA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada amonyum pirolidin ditiyokarbamat (APDC) ile modifiye edilen Symphoricarpus albus biyokütlesinin kesikli ve sürekli sistemde sulu çözeltilerden Pb+2 iyonları giderim potansiyeli araştırılmıştır. Biyosorpsiyon başlangıç pH'sı, biyokütle miktarı, süre, akış hızı ve yabancı iyon etkisi araştırılmıştır. Biyosorpsiyonun kinetik ve izoterm modellemesiyle deneysel verilerin yalancı-ikinci-derece kinetik modele ve Langmuir izoterm modeline uygunluk gösterdiği belirlenmiştir. Doğal biyokütleye göre modifiye biyokütlenin çok daha az miktarıyla daha yüksek biyosorpsiyon verimine ulaşılmıştır. Modifiye biyokütle için en yüksek tek tabakalı biyosorpsiyon kapasitesi 82,85 mg g?1 olarak bulunmuştur. Biyosorpsiyon-desorpsiyon çalışmaları, modifiye biyokütlenin doğal biyokütleye oranla tekrar kullanılabilirlik özelliğinin oldukça iyi olduğunu göstermiştir. Biyosorbanın kurşun giderim mekanizması FTIR, SEM ve EDX gibi spektral analizlerle incelenmiştir. Kesikli ve sürekli sistem biyosorpsiyon bulguları, modifiye S. albus biyokütlesinin sulu çözeltilerden Pb+2 iyonları giderimi için alternatif bir biyosorban olabileceğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Pb+2 ions removal potential of ammonium pyrolidine dithiocarbamate (APDC) modified Symphoricarpus albus biomass was investigeted in batch and continuous systems. The effects of initial pH, biomass amount, contact time, flow rate and coions were examined. Kinetic and isotherm modelling of the proveis indicated that experimental parameters agree with the pseudo-second order kinetic and Langmuir isotherm models. When compared the natural biomass, high biosorption yield was observed with small amount of modified in a short time. The maximum nonolayer biosorption capacity was recorded as 82.85 mg g?1 for the modified biomass. Also biosorption?desorption studies showed that APDC modified S. albus biomass has a good regeneration potential than natural S. albus biomass. Pb+2 removal mechanism of the modified biosorbent was investigated by FTIR, SEM and EDX spectral analysis. Batch and continuous mode data suggest that the suggested modified biosorbent may be an alternatif biosorbent for the removal of Pb+2 ions from aqueous solutions.