Öğütülmüş kalsiyum karbonat içeren bazalt fiber takviyeli pomza hafif betonun değerlendirilmesi
Evaluation of the basalt fiber reinforced pumice lightweight concrete containing nano ground calcium carbonate
- Tez No: 666692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK ALPER YILDIZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnşaat sektöründe ve inşaat teknolojisinde yaygın olarak tercih edilen malzeme betondur. Beton bileşenleri, çimento, agregalar, su ve gerekirse belirli oranda katkı maddelerin karıştırılması ile oluşmaktadır. Betonu oluşturan hammdeler doğadan elde edilen malzemelerin işlenmesiyle oluşturulmaktadır. Kullanım amacına göre çeşitli beton türleri elde edilmektedir. Teknolojinin ilerlemesiyle beton sektörü ilerleme kaydetmiş ve beton üretiminde bu yenilikler özel beton olarak beton teknolojisine girmiştir. Hafif beton, özel betonlar kategorisinde yer almaktadır. Hafif betonlar, ülkemizde bina yükünü azaltığı için özellikle deprem bölgelerinde tercih edilmektedir. Hafif betonlar avantajlarının yanı sıra bazı dezavantajları da beraberinde getirmektedir. Çalışmada; deneylerden yardım alarak sayısal verilerle dezavantajları ortadan kaldırmak amaçlanmıştır. Çalışmada, öğütülmüş kalsiyum karbonat içeren bazalt fiber takviyeli pomza hafif betonunun mekanik ve dayanıklılık özelliklerini araştırılmaktadır. Öğütülmüş kalsiyum karbonat, 42.5R portland çimentosu yerine çimento ağırlığınca %5, %10, %15, %20, %25 yüzdelerde kullanılmıştır ve bazalt lifler 6mm uzunluğunda %5 ve %1 olmak üzere iki içerikte ilave edilmiştir. Deneysel sonuçlara göre; öğütülmüş kalsiyum karbonat katkılı numunelerde erken yaşlarda mekanik kuvvetin artığı görülmüştür. Numunelerde öğütülmüş kalsiyum karbonat ve bazalt elyaf takviyesi kullanılması, referans karışımlara kıyasla artan süre ile daha düşük emme oranları ve kapilarite ile sonuçlanmıştır. Betonun erken ve geç yaş dayanım özelliklerini artırmıştır. Özellikle erken yaş dayanımı öğütülmüş kalsiyum karbonat ilavesi ile artırılmıştır. Referans numunelere kıyasla, magnezyum sülfat direnci artmıştır. Bazalt elyaf kullanımı numunelerin mekanik özelliklerini artırmıştır. Üretilen öğütülmüş kalsiyum karbonat içeren bazalt elyaf takviyeli pomza hafif betonların artan malzeme özellikleri ve daha az çimento kullanımı açısından yeşil beton blok üretim endüstrisi için uygun olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Among the building sector and building technologies, the most used material as a carrier element is concrete. Concrete; the actual cement consists of mixtures of compound additives in certain proportions. It is possible to obtain various types of concrete according to the purpose of use. List of concrete raw materials are found in nature. With the advancement of technology, there has been progress in the concrete industry and these innovations in concrete production have entered the concrete technology under the name of special concretes. Light concrete is your place in the special concretes category. Lightweight concretes are preferred especially in earthquake zones as they reduce the building load in our country. In addition to their advantages, lightweight concrete also brings some disadvantages. In the study; With the help of experiments, it is aimed to remove the disadvantages with numerical data. The aim of this study is to investigate the mechanical and durability properties of basalt fiber reinforced pumice lightweight concrete containing nano-ground calcium carbonate. Nano-ground calcium carbonate was used in percentages of 5%, 10%, 15%, 20%, 25% instead of 42.5R portland cement, and basalt fibers were added in two contents, 5% and 1% in 6mm length. According to the experimental results; It was observed that the mechanical strength increased in the early ages in the GCC added samples. The use of GCC and BF supplements in the samples resulted in lower absorption rates and sorptivity with increased time compared to reference mixtures. It increased the early and late age strength properties of concrete. Especially the early age strength increased with the addition of GCC. Compared to reference samples, magnesium sulphate resistance increased. The use of basalt fiber increased the mechanical properties of the samples. Basalt fiber reinforced pumice containing nano calcium carbonate produced may be suitable for the green concrete block production industry in terms of the increased material properties of lightweight concretes and less cement use.