Yeni tip stabilizatörler ile CdS yarı iletken nanoyapıların hazırlanması
Preparation of CdS semiconducting nonostructures by using novel stabilizer
  1. Tez No: 290930
  2. Yazar: YASEMİN BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VURAL BÜTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yeni tip suda çözünebilir poli[oligo(metilenoksit)metakrilat]-b-poli[(dimetilamino)etil metakrilat)-st-(tetrahidropiranil metakrilat)] POEGMA-b-P(DMA-st-THPMA) blok kopolimeri grup transfer polimerizasyonu (GTP) ile sentezlenmiştir. POEGMA-b-P(DMA-st-THPMA) polimerindeki THPMA kısımları poli[oligo(metilenoksit)metakrilat]-b-poli[(dimetilamino)etil metakrilat)-st-(metakrilik asit)] POEGMA?b-P(DMA-st-MAA) blok kopolimeri oluşması için, uygun koşullar altında asidik hidrolizi gerçekleştirilmiştir.Ayrıca, poli(etilenglikol)-b-poli(metakrilik asit) PEG?b-PMAA diblok kopolimeri atom transfer radikal polimerizasyonu (ATRP) ile sentezlenmiştir. Poli(etilenglikol)-b-poli[(tersiyerbütil) metakrilat] PEG?b-PtBMA öncü diblok kopolimeri olarak sentezlenmiştir. tBMA kısımları uygun koşullar altında asidik hidroliz ile MAA dönüştürülerek PEG?b-PMAA diblok kopolimeri elde edilmiştir.POEGMA?b-P(DMA-st-MAA) kopolimeri ve PEG?b-PMAA diblok kopolimeri bazik sulu çözeltilerine (pH 11.0) CdCl2 eklenmesiyle, çekirdekte MAA- anyonları ve Cd+2 katyonu kompleksleşmesi sonucunda, monodispers misel yapıları oluşturmuştur. Misel çözeltisine tiyoasetamid ilavesiyle CdS nanokristaleri elde edilmiştir. Son olarak CdS nanokristalerinin optik, elektriksel ve yapısal özellikleri UV-VİS spektrofotometre, AFM, XRD ve TEM kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A novel water soluble triblock copolymer, namely poly[oligo(ethylene glycol)monomethyl ether methacrylate]-b-poly[(2-(dimethylamino)ethyl methacrylate)-st-(tetrahidropiranyl methacrylate) copolymer [POEGMA-b-P(DMA-st-THPMA)], was synthesized via group transfer polymerization (GTP). THPMA residues of the POEGMA-b-P(DMA-st-THPMA) copolymer were deprotected by acidic hydrolysis under mild conditions to get well-defined poly[oligo(ethylene glycol)monomethyl ether methacrylate]-b-poly[(2-(dimethylamino)ethyl methacrylate)-st-(methacrylic acid)], POEGMA?b-P(DMA-st-MAA), copolymers.Another, poly(ethyleneglycol)-b-poly(methacrylic acid) (PEG?b-PMAA) was also synthesized by using atom transfer radical polymerization (ATRP). Poly(ethyleneglycol)-b-poly(tertiarybuthyl methacrylate) (PEG?b-PtBMA) block copolymer was first synthesized as precursor diblock copolymer. tBMA residues were then converted to methacrylic acid (MAA) by acidic hydrolysis under mild conditions to give well-defined a novel water soluble PEG?b-PMAA diblock copolymers.Both POEGMA?b-P(DMA-st-MAA) copolymer and PEG?b-PMAA diblock copolymer formed near-monodisperse micelles by the addition of CdCl2 in basic aqueous solution (pH 11.0) via formation of the micellar core with the complexation of MAA- anions and Cd+2 cations. After addition of thioasetamide into the micellar solution, CdS nanocrystals were obtained in the miceller structure. Finally, optical, electrical and structural properties of CdS nanocrystals were studied by using UV-VİS spectrophotometer, AFM, XRD and TEM.