Bitümlü ılık karışımların mekanik etüdü
Mechanical properties of warm mix asphalt
- Tez No: 290965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bitümlü sıcak karışımların karışım ve sıkıştırma sıcaklıklarının yüksek olması enerjinin daha fazla kullanılmasına ve çevrenin olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır. Bu da ülke ekonomisini ve emisyonun artmasıyla çevreyi olumsuz etkilemektedir.Bitümlü karışımların içine katkı maddeleri katılarak, karışımın sıcaklığı normal bitümlü sıcak karışımlara göre 25 ? 55 C daha düşük sıcaklıklara sahip bitümlü karışımlar üretilebilmekte ve sıkıştırılmaktadır. Bu tür bitümlü karışımlar, bitümlü ılık karışımlar olarak adlandırılmaktadır. Katkı maddeleri katılarak üretilen bitümlü ılık karışım, klasik bitümlü sıcak karışım ile aynı ve hatta daha iyi özelliklere sahip olabilmektedir.Bu çalışmada, 160/220 penetrasyon dereceli bitümlü bağlayıcı iki farklı vaks türü FT ? parafin - sasobit (S) ve polietilen vaks (PW), ile modifiye edilmiştir. Hazırlanan numunelerin üzerinde Marshall stabilite ve dolaylı çekme deneyleri yapılarak, karışımın performansı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The mixing and compaction temperatures of hot bituminous mixtures are high this situation causes using of more energy and a negative impact on the environment. This condition negatively affects the country?s economy and environment with increase in emissions.The mixing and compaction of the bituminous mixtures may be decreased with addition of additives (25 to 55 C). This type of bituminous mixtures called as warm mix asphalt. Warm mix asphalt which is produced by using additives may have same or even better properties then conventional bituminous mixtures.In this study, 160/220 penetration grade bitumen was modified using two different types of additives (FT ? paraffin ? sasobit (S) and polyethylene wax (PW)). The different mixtures were produced with unmodified and modified bitumen. Marshall stability and indirect tensile tests were done on prepared specimens and the mixtures performance were investigated.