Çelik tel içeren betonarme kirişlerin mekanik davranışı
The mechanical behaviour of reinforced concrete beams incorporating steel fibre
- Tez No: 290964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYAFEDDİN BABAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma çelik tellerin 20 kg/m3, 40 kg/m3, 60 kg/m3, 80 kg/m3 ve 100 kg/m3 miktarlarda betona ve geleneksel betonarme kirişlere katılmasıyla elde edilen numunelerin mekanik özelliklerinin araştırılmasını içermektedir. Bu amaçla üretilen çelik tel takviyeli betonlar üzerinde basınç dayanımı, elastisite modülü ve eğilme dayanımı tayini deneyleri yapıldı. Ayrıca, eğilme deneyinden elde edilen yük-sehim eğrilerinden çelik tel donatılı betonların toklukları elde edildi. Bunun yanı sıra, çelik tellerin betonarme kirişlerin eğilme altında kırılma yüküne ve tokluklarına etkisini belirlendi.Yapılan deneysel çalışma sonunda, çelik tellerin betonların eğilme dayanımı ve tokluğunu belirgin şekilde arttırdığı belirlendi. Ayrıca, çelik tellerin geleneksel donatılı betonarme kirişlerin eğilme altında kırılma yüklerini ve tokluklarında kayda değer iyileştirmeler yaptığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, mechanical properties of concrete and conventional reinforced concrete produced by addition of steel fibre at the contents of 20 kg/m3, 40 kg/m3, 60 kg/m3, 80 kg/m3 ve 100 kg/m3 were investigated. For this purpose, elastic modulus, compressive and flexural tensile strength tests were performed on steel fibre reinforced concretes. Also, load-deflection curves were obtained from the flexural tensile tests. Besides, effect of steel fibre content on fracture load and toughness of conventional reinforced concrete beams under bending were investigated.Depending on the experimental test results, it is determined that steel fibre had a significant effect on both flexural strength and toughness of concretes. Also, it was noted that steel fibre made a considerable improvements on both fracture load and toughness of conventional reinforced concrete beams under bending.