Hydrogen and/or methane production from glycerol using catalytic gasification processes with activated carbon catalyts in supercritical water
Kritik üstü suda aktif karbon katalizörleri ile katalitik gazlaştırma işlemleriyle gliserinden hidrojen ve/veya metan üretimi
  1. Tez No: 290974
  2. Yazar: NİHAL CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BALLİCE, PROF. DR. MİTHAT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada, saf ve ham gliserin çözeltilerinin kritik üstü suyla gazlaştırılması yöntemiyle hidrojen ve/veya metan üretimi incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı maksimum hidrojen ve/veya metan elde etmek için en uygun reaksiyon koşullarının belirlenmesi ve gazlaşma ürünlerini etkileyen faktörlerin incelenmesidir.Kullanılan hammadde türü, reaksiyon sıcaklığı, katalizör türü, hammadde konsantrasyonu ve katalizör miktarı gibi değişkenler yardımıyla gaz üründe en yüksek hidrojen eldesi için en uygun reaksiyon koşullarını belirlemek amacıyla araştırmalar gerçekleştirilmiştir. En uygun reaksiyon koşullarını belirlemek amacıyla, kritik üstü su gazlaştırması yöntemiyle elde edilen ürünler farklı analiz teknikleri kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, hydrogen and/or methane production from pure and crude glycerol solutions by supercritical water gasification were investigated. The scope of this work was to identify the reaction conditions to obtain maximum hydrogen and methane yield and to investigate the factors influencing the gasification products.Some parameters like feedstock type, reaction temperature, type of catalyst, feedstock concentration and amount of catalyst were investigated to determine the optimum reaction conditions for the maximum recovery of hydrogen in the product gas. Different analysis techniques were used to characterize the supercritical water gasification products.