Grafen oksit/TiO2 nanokompozitlerinin sentezi ve temsili, doğrudan ve yoğunlaştırılmış gün ışığı altında, fotokatalitik aktivitelerinin tespiti
Synthesis of Graphene oxide-TiO2 nanocomposites and determination of their photocatalytic activities under simulated, direct and concentreated sun light
- Tez No: 437822
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN VARLIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Grafen oksit (GO), grafit tozlarından modifiyeHummers yöntemi ile azot katkılı titanyum dioksit (N-TiO2) ve katkılanmamış titanyum dioksit (TiO2) ise sol-gel yöntemi ile sentezlenmiştir. GO ve NTiO2 ile TiO2 maddeleri arasında kompozit oluşumu düşük sıcaklık hidrotermal yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen malzemelerinin karakterizasyonu X-ışınımı kırınımı yöntemi, X-ışınıfotoelektron spektroskopisi, fourier dönüşümlü kızıl ötesi spektroskopisi, UV-Visdifuzreflektans spektroskopisi ve BET analizi teknikleri kullanılarak yapılmıştır. GO, TiO2, N-TiO2, GO-TiO2 ve GO:N-TiO2 katalizörleri ile Rhodamine B boyasının degradasyonu çalışmaları ksenon lamba, doğrudan ve yoğunlaştırılmış güneş ışığı altında gerçekleştirilmiştir. Yoğunlaştırılmış güneş ışığı şiddeti, doğrudan ve yapay ışık kaynaklarının şiddetlerine göre sırasıyla, 10 ve 390 katyüksektir. İncelenen fotokatalizörler içinde GO:N-TiO2, uyarım kaynağından bağımsız olarak daha iyi fotokatalitik aktivite göstermiştir. Bu durum, TiO2'nin azot ile katkılanması ve GO ile kompozit oluşumu sonrası oluşan Ti-O-C bağının etkisiyle soğurma bölgesinin görünür alana kaymasına bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
GO was prepared from graphite powder by the modified Hummers method and nitrogen doped titanium dioxide and non-doped titanium dioxide nanoparticles were synthesized by sol-gel method. GO:N-TiO2 and GO-TiO2 nanocomposites were synthesized through low temperature hydrotermal process. Characterization of the synthesized samples were done by X-ray diffraction, X-ray photoelectron spectroscopy, Fourier transform infrared spectroscopy, UV-Vis diffuse reflectance spectroscopy and BET analysis techniques. Photodegradation of Rhodamine B dye was tested with GO, TiO2, N-TiO2, GO-TiO2 and GO:N-TiO2 catalysts under simulated sun light, i.e Xe-lamp, direct and concentrated sun light. Intensity of concentrated sun light was ~10 and ~390 folds of direct and simulated sun light, respectively. Although the degradation rate constants have differed, GO:N-TiO2 nanocomposites exhibited the highest photocatalytic activity. This situation is attributed to the red shift observed in absorption region after nitrogen doping and to the formation of Ti-O-C bond in GO, TiO2 composite.