Yeni bir 3 eksenli küresel CNC işleme tezgahının tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of a novel 3-axis spherical CNC machining tool
- Tez No: 290972
- Danışmanlar: DR. ÖZGÜR KİLİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez, 3 eksenli kartezyen CNC tezgahının basitliğini ve 5 eksenli CNC tezgahının da esnekliğini bir araya getiren yeni bir 3 eksenli küresel CNC işleme tezgahının, prototip tasarımı ve üretimini içermektedir.Üretimi yapılan küresel 3 eksenli CNC işleme tezgâhı prototipi, çeşitli kinematik analiz yöntemleri kullanılarak diğer küresel tip mekanizma tipleri ile karşılaştırılmıştır.Mekanizmaya bilgisayar kontrol ünitesi eklenerek esnek bir kullanıcı ara yüzü sayesinde CAD verisinden kolaylıkla takım yolu modellenmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to desing and produce a prototype of a novel 3-axis spherical CNC machining tool combining simplicity of 3-axis cartesian CNC tools and flexibility of 5-axis CNC tools.This novel mechanism is compared with another platform type spherical mechanisms by using kinematic analysis methods.A (CNC) Computer Numerical Control unit is added to spherical mechanism to be able to produce a tool-path from CAD data using a user-friendly computer software interface.