Kuzey Kıbrıs'ta dağılış gösteren evcil keçilerde Capra hircus Linnaeus, 1758 Epidinium Crawley, 1923 (Ciliophora: Entodiniomorphida) cinsinin bulunuşu
The occurence of Epidinium crawley,1923 (Ciliophora: Entodiniomorphida) in the domestic goats from the Northern Cyprus
- Tez No: 290976
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM GÖÇMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan evcil keçilerin (Capra hircus ,L.) işkembe siliyat faunasında bulunan Epidinium (Ophryoscolecidae: Entodiniomorphida) geusuna ait tür ve formalar araştırılmıştır.Araştırma sonucunda Epidinium genusu dahil tek tür (Epidinium ecaudatum) ve bu türe dahil 7 forma (E.ecaudatum forma ecaudatum, E.e.f caudatum, E.e.f.bicaudatum, E.e.f.tricaudatum, E.e.f.quadricaudatum, E.e.f.bulbiferum, E.e.f.triodonta) tespit edilmiştir. Belirlenen genus ve formaların tümü Kıbrıs evcil keçilerinden ilk kayıttır.Çalışmada Kıbrıs keçilerinden belirlenen genus ve formalara ait incelenen örneklerde tespit edilen taksonomik karakterler, orijinal tanım ve literatürde mevcut diğer tanımlarla karşılaştırılarak benzerlik ve farklılıklar tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
The rumen ciliate composition (in the both species and forms) genus Epidinium (Entodiniomorphida : Ophryoscolecidae) living in Northerrn Cyprus domestic goats (Capra hircus L.) were surveyed.As a result of the studying , one species (Epidinium ecaudatum) and its seven morphotypes (formas) [E.ecaudatum forma ecaudatum, E.e.f caudatum, E.e.f.bicaudatum, E.e.f.tricaudatum, E.e.f.quadricaudatum, E.e.f.bulbiferum, E.e.f.triodonta] were recorded. from the Cypriot domestics goats and a first time.The data of taxonomic features determined in this study were compared with those of the original descriptions and the given ones in literature. In this way the similarities and differences were discussed.