Synthesis, modification of nylon 6,6 and its derivatives via interfacial method and investigation of its thermal properties
Nylon 6,6 ve türevlerinin fazlararası kondenzasyon metodu ile sentezi, modifikasyonu ve termal özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 290975
  2. Yazar: MELEK ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN AKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Poliamidler tekrarlanan birimlerinin yapısında amin grubu bulunduran makromoleküllerdir. Farklı polimerizasyon reaksiyonları olmasına rağmen poliamidler genellikle ya bir diasit ve bir diaminin doğrudan amidasyonu ile ya da bir aminoasitin kendi kendine amidasyonuyla üretilirler. Poliamidler ısıya dayanıklı polimerlerdir. Alifatik poliamidler otomotiv, elektrik sanayii ve tüketim ürünlerinde fiber ve termoplastik olarak kullanılırlar.Bu çalışmada, yapısında brom bulunan poliamidler 2,3-dibromosüksinik asit klorür monomeri reaksiyona sokularak farklı zincir uzunluğunda ki daiminler ile sentezlendi. Polimerizasyon metodu olarak fazlararası kondenzasyon metodu kullanıldı. Elde edilen polimerlerin FTIR, 1H-NMR, TG ve viskozite ölçümleri alınarak karakterizasyonu yapıldı.Yan zincirinde brom içeren poliamidler sentezlendi. Sonuç olarak, hem yapısında brom içeren poliamidlerin yanma geçiktiriciliği hem de click fonksiyon özelliğine sahip olduğu gözlemlendi
Özet (Çeviri)
Polyamides are macromolecules whose constitutional repeating units are joined by amide groups. Although several different polymerization reactions are possible, polyamides are usually produced either by direct amidation of a diacid with a diamine or the self-amidation of an amino acid. Polyamides are a highly mechanic resistant polymers. Aliphatic polyamides are used as fibers and as engineering thermoplasts in automotive, electrical, and consumer product applications.In this study, aliphatic polyamides which containing bromine were synthesized by using 2,3 dibromosuccinyl chlorides and different long chain diamines. Polymerization was performed via interfacial polymerization. The polymers were characterized by FTIR, 1H-NMR, TG and viscosity measurement.Polyamides with side chain bromine moieties were synthesized. In conclusion we observed both polyamides which containing bromine were increased flame-retarded and polyamides which have click functionally in this study.