Polymer clay nanocomposites
Polimer kil nanokompozitleri
  1. Tez No: 290977
  2. Yazar: ESRA EVRİM YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BALCAN, PROF. DR. ÇETİN GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada elektrik-elektronik endüstrisinde yaygın bir şekilde kullanılan polinorbornadien ile modifiye edilmiş montmorillonit kullanılarak polimer kil nanokompozitleri hazırlanmıştır. Bu amaçla montmorillonit, aynı zamanda polimerleşme reaksiyonlarında katalizör olarak kullanılabilecek olan kuaterner amonyum tuzu içeren rutenyum kompleksi ile modifiye edilmiştir. Norbornadien monomerinin polimerizasyon koşulları optimize edilmiştir. In-situ polimerizasyon yöntemiyle norbornadienin katmanlar arasında polimerleşmesi sağlanmıştır.Çalışma süresince elde edilen malzemelerin spektroskopik (1H-NMR, FTIR, XRD), kromatografik (GPC) ve termal (TG, DTG) analizleri gerçekleştirilerek yüzey özellikleri (TEM, SEM) ve dielektrik özellikleri incelenmiştir. Kil tabakalarının polimer içinde kısmen dağılmış (exfoliye) ve kısmen aralanmış (intercalated) yapılarda dağıldığı görülmüştür. Hazırlanan nanokompozitlerin termal kararlılıklarının saf polimere göre arttığı gözlenmiştir.Uygulanan frekans arttıkça nanokompozitlerin dielektrik sabitleri ve dielektrik kayıpları azaldığı görülmüştür. Bu sonuçlar polinorbornadien-kil nanokompozitlerinin elektrik-elektronik endüstrisindeki kullanım alanlarının polinorbornadiene göre genişlemesine yol açacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, polymer clay nanocomposites were prepared by using modified montmorillonite and polynorbornadiene that is used commonly in electric-electronic industry. To achieve this aim, the montmorillonite was modified by a Ruthenium complex containing a quaternary ammonium salt which was assigned as a catalyst in the polymerization reactions. Polymerization conditions of norbornadiene monomer were optimized. The norbornadiene monomers were polymerized among the montmorillonite layers by in-situ polymerization method.The spectroscopic (1H NMR, FTIR, XRD), chromatographic (GPC), thermal (TG, DTG) analyses of the materials synthesized throughout the study were made and also their surface (TEM, SEM) and dielectric properties were obtained. The clay layers were dispersed in the polymer matrix with partially exfoliated and partially intercalated structures. Thermal stabilities of the prepared nanocomposites were increased compared to pure polymer.Dielectric constants and dielectric losses of the nanocomposites were decreased with increasing of the the applied frequency. These results will lead to the expansion of usage areas polynorbornadiene-clay nanocomposites in electric-electronic industry according to polynorbornadiene.