Polymer/clay nanocomposites from sugar industry by-product
Şeker pancarı yan ürününden polimer/kil nanokompozit eldesi
- Tez No: 251362
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA GALİOĞLU ATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın iki temel amacı vardır. Bunlardan ilki redoks polimerizasyonu ile monosakkarit temelli poli(stiren-ko-akrilonitril) (MSAN) sentezlenmesi ve karakterizasyonu, ardından bu kopolimerin in situ polimerizasyon yöntemi ile NaMt-nanokompozitlerinin (MSAN/NaMt) sentezlenmesi ve karakterizasyonudur. Bir diğer amaç ise şeker üretim prosesinin bir yan ürünü olan şeker pancarı melasının değerlendirilmesidir. Şeker pancarı melası rafinoz, glukoz, fruktoz ve ayrılmamış sakkaroz gibi indirgen şekerleri yüksek oranda içermesinden dolayı, MSAN ve MSAN/NaMt sentezlenmesinde indirgen ajan olarak kullanılmıştır. MSAN şeker pancarı melası indirgen ajan olarak kullanılarak başarıyla sentezlenmiştir. %0,5; %1; %1,5 ve %2 oranlarında kil içeren nanokompozitler de başarıyla sentezlenmiştir. MSAN ve nanokompozitlerinin karakterizasyonları yapıldıktan sonra, reolojik, termal, mekanik ve suya dayanım özellikleri açısından karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda, nanokompozitlerin termal, mekanik ve suya karşı dayanımlarında gelişme olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, there are two main aims. One of them is to investigate preparation of monosaccharide-mediated poly(styrene-co-acrylonitrile) (MSAN) by redox polymerization and preparation of its NaMt-nanocomposites (MSAN/NaMt) by in situ polymerization. The other aim is to utilize sugar beet molasses which is a by-product of sugar production. During the synthesis of MSAN and MSAN/NaMt nanocomposites, sugar beet molasses was used as reducing agent because of its content of reducing monosaccharides (raffinose, glucose, fructose and unseperated sucrose etc.) in various amounts. MSAN was synthesized successfully by using sugar beet molasses as a reducing agent. Nanocomposites were synthesized succesfully with clay contents of 0,5%; 1%; 1,5% and 2%. MSAN and its nanocomposites were characterized and then compared in terms of their thermal, mechanic, rheological, and water sorption properties. Comparison of MSAN and MSAN/NaMt nanocomposites demonstrated an enhancement in mechanical resistance, thermal stability and water resistance.